Co to dziś znaczy być harcerzem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co to dziś znaczy być harcerzem?
Harcmistrz Antek Kurek i była instruktorka harcerstwa Basia Łochowska Foto: Jakub Jamrozek/PR

– Starajcie się zostawić ten świat trochę lepszym, niż go zastaliście – powiedział Robert Baden Powell, założyciel skautingu. Czego harcerstwo uczy i co się wynosi z harcerstwa? Czy te wartości i umiejętności przydają się dzisiaj w życiu prywatnym i zawodowym? Jak wygląda "harcerskie życie"? Czy dzisiaj może być mocnym punktem w CV?


harcerze 1200.jpg
Lata mijają, harcerskie zasady są niezmienne

Dyscyplina, hierarchia, posłuszeństwo, bycie najgrzeczniejszym w klasie: takie skojarzenia natychmiast się nasuwają po usłyszeniu hasła "harcerz". Czy słusznie? – Jest dokładnie odwrotnie! – zaprzecza harcmistrz Antek Kurek, nauczyciel matematyki i fizyki. – Harcerstwo jest szkołą indywidualności, kreatywności, zaradności i radosnego spojrzenia na świat – wylicza.


Posłuchaj

54:05
Harcerstwo dzisiaj (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Nas nie interesuje wychowywanie grupy jako całości, tylko wychowanie jednostki. To zaś wymaga wyciągnięcia wszystkich jej talentów na wierzch – tłumaczy Trójkowy gość. – A tego nie da się zrobić, gdy podstawą staja się wymienione na początku hasła – dodaje.

– W 100 procentach zgadzam się z Antkiem, ale warto podkreślić, że harcerze uczą się też pracy w grupie: wspólnego działania i współpracy. I to poczucie wspólnoty, tego, że razem robi się coś dobrego, jest ważnym elementem harcerstwa – wskazuje Basia Łochowska, była instruktorka harcerstwa, a obecnie pracownik naukowy UW.

Finał akcji Czuwam! dla Ziemi/YouTube ZHP

W harcerskim wychowaniu jedne z ważniejszych elementów stanowią historia, postawa obywatelska i patriotyzm. – Uczymy tego, czym jest patriotyzm, ale też czym są święta narodowe, dlaczego powinniśmy je obchodzić, jakie mają znaczenie – tłumaczy. – I tego, że znając przeszłość, możemy zrozumieć teraźniejszość i kształtować przyszłość – dodaje.

– Harcerstwo zawsze miało silny rys patriotyczny. Właściwie wszystkie ważniejsze rocznice XX wieku nieodłącznie są z nim związane: odzyskanie niepodległości, wojna bolszewicka, Powstanie Warszawskie – wylicza harcmistrz Antek. – W pracy z historią ważne jest, że pamiętamy, wiemy, o co im chodziło i myślimy o tym, co robić pojutrze – wskazuje.

Jak wygląda harcerski obóz w ZHP?/YouTube ZHP

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Antek Kurek (harcmistrz, nauczyciel matematyki i fizyki), Basia Łochowska (była instruktorka harcerstwa, pracownik naukowy UW)​​.
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 22.05

pr

Polecane