Co to dziś znaczy być harcerzem?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:15
– Starajcie się zostawić ten świat trochę lepszym, niż go zastaliście – powiedział Robert Baden Powell, założyciel skautingu. Czego harcerstwo uczy i co się wynosi z harcerstwa? Czy te wartości i umiejętności przydają się dzisiaj w życiu prywatnym i zawodowym? Jak wygląda "harcerskie życie"? Czy dzisiaj może być mocnym punktem w CV?
Harcmistrz Antek Kurek i była instruktorka harcerstwa Basia Łochowska
Harcmistrz Antek Kurek i była instruktorka harcerstwa Basia Łochowska Foto: Jakub Jamrozek/PR

harcerze 1200.jpg
Lata mijają, harcerskie zasady są niezmienne

Dyscyplina, hierarchia, posłuszeństwo, bycie najgrzeczniejszym w klasie: takie skojarzenia natychmiast się nasuwają po usłyszeniu hasła "harcerz". Czy słusznie? – Jest dokładnie odwrotnie! – zaprzecza harcmistrz Antek Kurek, nauczyciel matematyki i fizyki. – Harcerstwo jest szkołą indywidualności, kreatywności, zaradności i radosnego spojrzenia na świat – wylicza.


Posłuchaj
54:05 2021_05_03 22_05_14_PR3_Klub_Trojki.mp3 Harcerstwo dzisiaj (Klub Trójki)

 

– Nas nie interesuje wychowywanie grupy jako całości, tylko wychowanie jednostki. To zaś wymaga wyciągnięcia wszystkich jej talentów na wierzch – tłumaczy Trójkowy gość. – A tego nie da się zrobić, gdy podstawą staja się wymienione na początku hasła – dodaje.

– W 100 procentach zgadzam się z Antkiem, ale warto podkreślić, że harcerze uczą się też pracy w grupie: wspólnego działania i współpracy. I to poczucie wspólnoty, tego, że razem robi się coś dobrego, jest ważnym elementem harcerstwa – wskazuje Basia Łochowska, była instruktorka harcerstwa, a obecnie pracownik naukowy UW.

Finał akcji Czuwam! dla Ziemi/YouTube ZHP

W harcerskim wychowaniu jedne z ważniejszych elementów stanowią historia, postawa obywatelska i patriotyzm. – Uczymy tego, czym jest patriotyzm, ale też czym są święta narodowe, dlaczego powinniśmy je obchodzić, jakie mają znaczenie – tłumaczy. – I tego, że znając przeszłość, możemy zrozumieć teraźniejszość i kształtować przyszłość – dodaje.

– Harcerstwo zawsze miało silny rys patriotyczny. Właściwie wszystkie ważniejsze rocznice XX wieku nieodłącznie są z nim związane: odzyskanie niepodległości, wojna bolszewicka, Powstanie Warszawskie – wylicza harcmistrz Antek. – W pracy z historią ważne jest, że pamiętamy, wiemy, o co im chodziło i myślimy o tym, co robić pojutrze – wskazuje.

Jak wygląda harcerski obóz w ZHP?/YouTube ZHP

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Antek Kurek (harcmistrz, nauczyciel matematyki i fizyki), Basia Łochowska (była instruktorka harcerstwa, pracownik naukowy UW)​​.
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 22.05

pr

Czytaj także

Harcerstwo - ideały, historia i droga do szczęśliwego życia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 09:59
- Dla nas to niewzwykle istotne, że w Powstaniu Warszawskim brali udział ludzie tacy jak my, w naszym wieku - mówi harcerka Paulina Stypułkowska. - To jest bardzo trudne, żeby sobie to uświadomić. Oni przelewali krew za ojczyznę, szczytny cel. Jest miedzy nami pewien międzypokoleniowy pomost - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyż – znak ponadczasowy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 23:00
Krzyż to jeden z pierwszych symboli stworzonych przez ludzkość, występuje w większości starożytnych religii – od Babilonu, poprzez Indie, Chiny, kultury Azteków i Majów, po ludy słowiańskie i germańskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie i ich pozycja w świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 23:05
– W zalewie geopolitycznych publikacji wiele mówi się o Rosji, Chinach i Afryce. Rzadko jednak wspomina się o Indiach, które są subkontynentem, mają ogromne miejsce w historii i są ważnym rejonem z punktu widzenia politycznego, gospodarczego i wojskowego. O Indiach 2021 roku porozmawiam z Patrykiem Kuglem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – do "Klubu Trójki" zapraszał Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Roszkowski o współczesnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 23:15
Czy cywilizacja współczesna przeżywa kryzys? Jeśli tak, to czym on jest spowodowany? Czy rzeczywiście stoimy w obliczu wojny cywilizacji, a może ona już trwa? O kondycji i kryzysie tożsamości współczesnego człowieka oraz fundamentach cywilizacji zachodniej: filozofii greckiej, prawie rzymskim i chrześcijaństwie Michalina Szymborska rozmawiała w "Klubie Trójki" z historykiem prof. Wojciechem Roszkowskim.
rozwiń zwiń