Tajemnice Krzysztofa Klenczona. Artysta we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 23:00
Krzysztof Klenczon to osoba nietuzinkowa, która przez swoje krótkie, trwające 39 lat życie, odcisnęła piętno na twórczości wielu muzyków. Kilka tygodni temu obchodziliśmy 40. rocznicę jego tragicznej śmierci. Nie każdy wie, że z postacią autora "Kwiatów we włosach" wiąże się wiele tajemnic.
Fragment muralu poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi
Fragment muralu poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi Foto: Pawel Szczepanski /Shutterstock

Posłuchaj
54:57 2021_05_04 22_05_41_PR3_Klub_Trojki.mp3 Życie i twórczość Krzysztofa Klenczona we wspomnieniach przyjaciół i bliskich (Klub Trójki)

 

Niepokorny i nieśmiały

Klenczon był niepokornym człowiekiem i muzykiem, który nie bał się wprowadzać brzmień "hendriksowskich" i psychodelicznych w skostniały, konserwatywny rynek muzyczny Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na czym polega tajemnica jego "niepokorności"? Czy była to kwestia wychowywania się bez ojca, czy może kwestia genów? Ojciec Klenczona – Czesław – był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem polskiego podziemia antykomunistycznego w okresie powojennym. 


Klenczon_1200x660.jpg
Krzysztof Klenczon. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Zdaniem młodszej siostry Krzysztofa Klenczona, Hanny Barańskiej-Klenczon, znaczenie miało jedno i drugie. – Ta niepokorność wynikała z dość twardego charakteru zarówno mojego taty, jak i mamy. Drugą kwestią była ucieczka taty (Czesław Klenczon przez 11 lat ukrywał się przed Urzędem Bezpieczeństwa – przyp. red). Mama pracowała w handlu, więc często nie było jej w domu. Opieka nade mną i nad domem spadła na Krzysztofa. To wcześnie nauczyło go być dorosłym i zaprocentowało w dorosłym życiu – wspomina siostra artysty.

Czerwone Gitary - Biały krzyż [Official Audio]/Polskie Nagrania

Jerzy Skrzypczyk, muzyk, współtwórca zespołu Czerwone Gitary, po swoim pierwszym spotkaniu z Krzysztofem Klenczonem zapamiętał go inaczej. – W początkowej fazie swojej kariery był człowiekiem bardzo nieśmiałym, na pewno nie chciał być frontmanem – powiedział.

Polski Lennon

– Krzysztof Klenczon był jak John Lennon – niepokorny, piszący piękne, rockowe piosenki. Wyprzedził swoją epokę i zbliżał się ze swoimi utworami do zupełnie nowej muzyki – hardrockowej. Czerwone Gitary wykonywały najpiękniejszy, czystej postaci rockandroll  melodyjny, bardzo uczuciowy, głęboki – ocenił muzyk i lider zespołu Turbo Wojciech Hoffmann.

Krzysztof Klenczon | Trzy Korony - Nie przejdziemy do historii [Official Audio]/Polskie Nagrania

***

Krzysztof Klenczon (1942-1981) był współtwórcą i wokalistą zespołu Czerwone Gitary, następnie twórcą i liderem Trzech Koron. W pamięci kilku pokoleń zapisał się jako wokalista o bardzo charakterystycznym głosie i twórca kilkudziesięciu przebojów, z których kilkanaście weszło do kanonu polskiego rocka.

W 1972 r. wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. Został ranny w wypadku samochodowym, gdy wracał 25 lutego 1981 r. z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago. Zmarł 7 kwietnia w szpitalu św. Józefa w Chicago. Jego grób znajduje się w Szczytnie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Hanna Barańska-Klenczon (siostra Krzysztofa Klenczona), Jerzy Skrzypczyk (muzyk, współtwórca zespołu Czerwone Gitary), Wojciech Hoffmann (muzyk, lider zespołu Turbo)
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 22.06

IAR/kr


Czytaj także

Tadeusz Kantor wciąż obecny i aktualny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 23:00
6 kwietnia w Wielopolu urodził się Tadeusz Kantor. Do tej daty powrócił 30 lat temu w przedstawieniu "Dziś są moje urodziny". Zmarł nagle 8 grudnia 1990 roku po zakończeniu próby właśnie do tego spektaklu. Co po nim zostało? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje książę Filip. "Był przygotowany do konserwatywnego myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:50
Dziś rano zmarł książę Filip, o czym poinformowała brytyjska rodzina królewska. Ten smutny fakt, jest dzisiaj oczywiście najważniejszą informacją na Wyspach Brytyjskich i w Zjednoczonym Królestwie. Przypominamy nagranie "Klubu Trójki" poświęconego księciu Filipowi i księciu Albertowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscarowe legendy tuż po święcie kina

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 23:00
Czy Frances McDormand doścignie w oscarowej rywalizacji legendarną Kathrine Hepburn? Jaka jest różnica między reprezentowaną przez nie amerykańską szkołą aktorstwa a europejskim podejściem Anthony'ego Hopkinsa? Na te pytania szukał odpowiedzi Łukasz Jasina, w pierwszym wydaniu "Klubu Trójki" po tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów.
rozwiń zwiń