Wolontariat to nie tylko działania społeczne. Jak się zmienia nasze zaangażowanie?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 22:03
Piątkowa Noc Muzeów była też nocą wolontariuszy kultury. To jeden z przykładów profesjonalnego wolontariatu, bez którego dziś nie można już sobie wyobrazić organizacji wielu imprez kulturalnych. – Wolontariusze pełnią rolę informacyjną, pomagają organizować warsztaty, ale są też opiekunami występujących artystów – wylicza Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Czternasta odsłona Nocy Muzealnej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, 15 bm. Motywem przewodnim wydarzenia jest kultura i historia Chin
Czternasta odsłona Nocy Muzealnej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, 15 bm. Motywem przewodnim wydarzenia jest kultura i historia ChinFoto: PAP/Lech Muszyński

shutterstock wolontariusze wolontariat jedzenie 1200.jpg
Wolontariat: potrzeba i wyzwanie współczesności

– Trudno mi sobie wyobrazić instytucję kultury, szczególnie dużą, która chce być naprawdę otwarta i zachęcać do odwiedzania, która nie ma wolontariuszy. Przy czym nie myślę o wolontariuszach, którzy pomagają np. ustawić kolejkę czy wydać palto w szatni. Wolontariat kultury to jest rzesza ludzi, którzy współtworzą muzea, domy kultury, przygotowują wystawy, opracowują dzieła, tworzą blogi. Muzeum w Sulejówku im. Józefa Piłsudskiego, otwarte niedawno, bo w zeszłym roku, od samego początku miało gotową nie tylko wystawę czasową i inne niezbędne elementy, ale także program wolontariatu. Można powiedzieć, że wolontariusze to jest osobny dział muzeum, który wspomaga takie codzienne funkcjonowanie, ale też zajmuje się zbiorami i szerokim uzupełnianiem działalności muzeum – ocenia Agnieszka Lissowska-Lewkowicz z Centrum Wolontariatu w Warszawie


Posłuchaj
53:18 2021_05_17 22_05_25_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak zmienia się zaangażowanie Polaków w wolontariat? (Klub Trójki)

 

Czy aby zostać wolontariuszem kultury, potrzebne są specjalistyczne kompetencje? – Wolontariat w obszarze kultury, jest bardzo dobrze zorganizowany przez same placówki, które oferują cykl szkoleń i przygotowań, dzięki którym wolontariusze nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje do odbywania tego wolontariatu – przekonuje Justyna Orłowska. Jej zdaniem wolontariat w kulturze jest coraz bardziej popularny, bo instytucje zdały sobie sprawę, że jest on dla nich źródłem niesamowitego bogactwa. Dzięki niemu zwiększa się nie tylko dostępność kultury, ale także jej promocja. – Dla samych wolontariuszy, to także jest ciekawe, bo mają dostęp do miejsc, do których nie każdy śmiertelnik może wejść, ale zdobywają też doświadczenie, wiedzę i uczestniczą w ciekawych wydarzeniach kulturalnych – zaznacza.  


staruszka free 1200.jpg
Samotność znika, gdy pojawia się drugi człowiek. Jak pomóc?

W audycji rozmawialiśmy także, jak zmieniał się sposób działania wolontariuszy w Polsce, od czasów społeczników takich jak Henryk Jordan czy Janusz Korczak, poprzez powstanie pierwszego Centrum Wolontariatu w Warszawie, aż do chwili obecnej, ze szczególnym uwzględnieniem czasu pandemii. Przyglądaliśmy się różnym rodzajom profesjonalnego wolontariatu, np. wolontariatowi kompetencji, sportowemu, w NGO, e-wolontariatowi.   

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Agnieszka Lissowska-Lewkowicz (Centrum Wolontariatu w Warszawie), Justyna Orłowska (Centrum Wolontariatu w Lublinie)
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 22.04

gs

Czytaj także

Rak to nie wyrok. To budzenie swojej kobiecości i radości życia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 23:00
Fundacja Rak'n'Roll oraz Fundacja Pokonaj Raka od lat zmieniają schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działają na rzecz poprawy jakości życia chorych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyroda w obiektywie. Festiwal Wizje Natury

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 23:00
W Wielkanocny Poniedziałek zaprosiliśmy Państwa na wieczorny, wirtualny spacer po najpiękniejszych miejscach w Polsce, ale nie tylko... Naszymi przewodnikami byli niezwykli fotografowie przyrody, ludzie pełni pasji, ale też dostarczający swoją pracą wielu wzruszeń i pozytywnych emocji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestrzenie dostępne i przyjazne dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 23:15
Wszechobecne schody, wąskie przejścia, trudne do pokonania krawężniki – to najczęściej spotykane bariery architektoniczne. Powodują, że osoby z niepełnosprawnościami, ale też rodzice z dziećmi w wózkach czy osoby starsze, muszą uprawiać swoisty miejski survival. Czy tak musi być?
rozwiń zwiń