Wolontariat to nie tylko działania społeczne. Jak się zmienia nasze zaangażowanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolontariat to nie tylko działania społeczne. Jak się zmienia nasze zaangażowanie?
Czternasta odsłona Nocy Muzealnej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, 15 bm. Motywem przewodnim wydarzenia jest kultura i historia ChinFoto: PAP/Lech Muszyński

Piątkowa Noc Muzeów była też nocą wolontariuszy kultury. To jeden z przykładów profesjonalnego wolontariatu, bez którego dziś nie można już sobie wyobrazić organizacji wielu imprez kulturalnych. – Wolontariusze pełnią rolę informacyjną, pomagają organizować warsztaty, ale są też opiekunami występujących artystów – wylicza Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.


shutterstock wolontariusze wolontariat jedzenie 1200.jpg
Wolontariat: potrzeba i wyzwanie współczesności

– Trudno mi sobie wyobrazić instytucję kultury, szczególnie dużą, która chce być naprawdę otwarta i zachęcać do odwiedzania, która nie ma wolontariuszy. Przy czym nie myślę o wolontariuszach, którzy pomagają np. ustawić kolejkę czy wydać palto w szatni. Wolontariat kultury to jest rzesza ludzi, którzy współtworzą muzea, domy kultury, przygotowują wystawy, opracowują dzieła, tworzą blogi. Muzeum w Sulejówku im. Józefa Piłsudskiego, otwarte niedawno, bo w zeszłym roku, od samego początku miało gotową nie tylko wystawę czasową i inne niezbędne elementy, ale także program wolontariatu. Można powiedzieć, że wolontariusze to jest osobny dział muzeum, który wspomaga takie codzienne funkcjonowanie, ale też zajmuje się zbiorami i szerokim uzupełnianiem działalności muzeum – ocenia Agnieszka Lissowska-Lewkowicz z Centrum Wolontariatu w Warszawie


Posłuchaj

53:18
Jak zmienia się zaangażowanie Polaków w wolontariat? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy aby zostać wolontariuszem kultury, potrzebne są specjalistyczne kompetencje? – Wolontariat w obszarze kultury, jest bardzo dobrze zorganizowany przez same placówki, które oferują cykl szkoleń i przygotowań, dzięki którym wolontariusze nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje do odbywania tego wolontariatu – przekonuje Justyna Orłowska. Jej zdaniem wolontariat w kulturze jest coraz bardziej popularny, bo instytucje zdały sobie sprawę, że jest on dla nich źródłem niesamowitego bogactwa. Dzięki niemu zwiększa się nie tylko dostępność kultury, ale także jej promocja. – Dla samych wolontariuszy, to także jest ciekawe, bo mają dostęp do miejsc, do których nie każdy śmiertelnik może wejść, ale zdobywają też doświadczenie, wiedzę i uczestniczą w ciekawych wydarzeniach kulturalnych – zaznacza.  


staruszka free 1200.jpg
Samotność znika, gdy pojawia się drugi człowiek. Jak pomóc?

W audycji rozmawialiśmy także, jak zmieniał się sposób działania wolontariuszy w Polsce, od czasów społeczników takich jak Henryk Jordan czy Janusz Korczak, poprzez powstanie pierwszego Centrum Wolontariatu w Warszawie, aż do chwili obecnej, ze szczególnym uwzględnieniem czasu pandemii. Przyglądaliśmy się różnym rodzajom profesjonalnego wolontariatu, np. wolontariatowi kompetencji, sportowemu, w NGO, e-wolontariatowi.   

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Agnieszka Lissowska-Lewkowicz (Centrum Wolontariatu w Warszawie), Justyna Orłowska (Centrum Wolontariatu w Lublinie)
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 22.04

gs

Polecane