Po co nam wiedza o historii? Dlaczego warto kultywować pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 23:15
Czy historia jest nam potrzebna? Dlaczego warto kultywować pamięć o ludziach i wydarzeniach? To bardzo ważne pytania z pogranicza filozofii, a odpowiedzi na to pytanie Piotr Gontarczyk poszukiwał wraz ze swoim gościem, doktorem Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MeganBrady/shutterstock.com

Niedźwiedź Wojtek pomnik Edynburg 1200 free.jpg
Niedźwiedź Wojtek – niezwykły żołnierz Armii Andersa

Historia, ta "wielka" narodowa i ta "mała" osobista, jest częścią każdego z nas, każdego człowieka. Jest dziedziną niezwykle ważną z wielu powodów, przede wszystkim kulturowych i tożsamościowych. Zapewnia łączność z przeszłością i korzeniami, daje poczucie osadzenia i umiejscowienia człowieka. I w tym kontekście pozwala zarazem oceniać i kształtować teraźniejszość i przyszłość.


Posłuchaj
53:26 2021_05_20 22_05_44_PR3_Klub_Trojki.mp3 Czym jest historia? (Klub Trójki)

– Wszyscy jesteśmy wynikiem historii: nie ma mnie, redaktora Gontarczyka, Państwa, bez naszej historii – wyjaśnia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – Siedzimy tutaj dlatego, że nasze życiowe doświadczenie sprawiło, że wypowiadamy się na konkretny temat. Zapis naszej historii daje nam możliwość znalezienia się w tym studio – wskazuje.

– Oczywiście, ta historia może być z jednej strony błogosławieństwem, jednak z drugiej strony obciążeniem. I to jest naturalne – dodaje.

– Też staram się badać w praktyce, czym jest historia. I w Radiu Gdańsk rozmawiam z trenerem piłkarskim, z bokserem, z biznesmenem, profesorem medycyny: ludźmi, którzy pozornie z historią mają niewiele wspólnego. I zadaję im pytanie "Po co jest właściwie historia? Czy jest wam potrzebna?" Hokeista mi odpowiedział: "Gram w klubie sportowym Stoczniowiec w Gdańsku i cieszę się, bo wiem, jak piękną historię ma ten klub. I to nadaje mi codziennego prestiżu, dumy" – opowiada Trójkowy gość. – To samo mówią inni goście. Uznają, że historia, nawet jeżeli nie poddają jej codziennej refleksji, jest obecna w ich życiu osobistym i zawodowym każdego dnia – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Gość: Karol Nawrockim (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 20.05.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Deformacja wolności

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 23:15
Wolność jest pojęciem niezwykle ważnym, może nawet kluczowym, dla współczesności. Jednak bywa ona rozumiana w bardzo różny sposób: często wręcz wzajemnie sobie zaprzeczający. Dochodzi nawet do niezwykle poważnych konfliktów, gdzie obie strony ruszają w krwawy bój właśnie z imieniem wolności na ustach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepłynąć, by pomóc. Reportaż "Rzeka nadziei" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 18:00
"1047dla" to akcja wymyślona przez Damiana Ligockiego. Jej celem jest niesienie pomocy weteranom wojennym, chorym lub żołnierzom po wypadkach. Zaangażowani w inicjatywę, już wiele razy przepłynęli Wisłę, by zebrać środki dla poszkodowanych wojskowych.
rozwiń zwiń