W Izraelu wszystko jest możliwe. Analiza po eskalacji konfliktu z Palestyną

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 23:30
– Każdy polityczny scenariusz w Izraelu jest w tej chwili możliwy – uważa Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gość „Klubu Trójki” analizował sytuację po niedawnej, wyjątkowo intensywnej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/zapomicron

Od kilku dni obowiązuje zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a palestyńskim Hamasem. Zakończyło ono niedawną, najsilniejszą od lat eskalację konfliktu w tym regionie, podczas której zginęły setki ludzi.

Zdaniem gościa „Klubu Trójki”, ostatnie wydarzenia mogą mieć duży wpływ na sytuację polityczną w Izraelu.

 Jeszcze parę tygodni temu wydawało się, że premier Benjamin Netanjahu, który rządzi Izraelem od ponad dekady, odda władzę, że inicjatywa wymyka mu się z rąk. Nie miał większości w Knesecie, która pozwoliłaby mu na zbudowanie koalicji wystarczającej, aby rządzić. Opozycja już dzieliła skórę na niedźwiedziu, pojawiały się artykuły, kto dostanie jakie ministerstwo – mówił Michał Wojnarowicz.

Eskalacja konfliktu z Palestyną, który rozlał się na izraelskie miasta zamieszkane przez społeczność arabską, może jednak wywrócić do góry nogami ten scenariusz.

 Przemoc, próby linczu, podpalenia samochodów, synagog i sklepów, te obrazy mocno rezonowały społecznie i politycznie. Naftali Bennett z partii Nowa Prawica, który miał być jednym z architektów odsunięcia od władzy premiera, zerwał rozmowy z resztą opozycji – opowiadał ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Po ostatnich wydarzeniach nie ma pewności, czy władzę przejmie opozycja, w skład której wchodzą bardziej umiarkowane partie lewicowe, prawicowe i arabskie, czy też pozostanie ona w rękach Netanjahu, mającego poparcie nacjonalistycznej prawicy i partii religijnych.

 Obecnie system polityczny Izraela jest na tyle rozwibrowany, że każdy scenariusz jest jak najbardziej możliwy – uważa Wojnarowicz.


Posłuchaj
52:41 2021_05_24 22_05_19_PR3_Klub_Trojki.mp3 Bliski Wschód po eskalacji konfliktu (Klub Trójki)

 

Gość Łukasza Jasiny opowiadał również o reakcjach izraelskiego społeczeństwa na nasilenie trwającego od dekad konfliktu z Palestyną.

 Ci bardziej lewicowi Izraelczycy wzdychali nad kolejną bezsensowną eskalacją, która nie doprowadzi do usunięcia Hamasu ani do rozwiązania problemów Izraela. Ludność arabska protestowała przeciwko przemocy policji i kolejnej opresji ze strony państwa. Natomiast grupy prawicowe kibicowały dalszej eskalacji. Sondaże wskazywały, że dominująca część Izraelczyków domagała się kontynuacji operacji, żeby jeszcze bardziej osłabić Hamas, przetrącić kręgosłup tej organizacji i zapewnić kolejne parę lat spokoju.

W „Klubie Trójki” rozmawiano też o odzewie, jaki wydarzenia na Bliskim Wschodzie wywołały w społeczeństwach Zachodu, które tym razem mocniej opowiedziały się po stronie Palestyńczyków.

 Palestyna jest coraz słabsza. Jest taki mechanizm, że „kibicuje się” słabszemu. Widzieliśmy manifestacje w zachodnich miastach, w USA, w Niemczech, solidaryzujące się ze stroną palestyńską. Ale w momencie gdy pojawia się antysemicki język i wezwania do przemocy, takie ruchy łatwo zdyskredytować – mówił Michał Wojnarowicz.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 24.05.2021
Godzina emisji: 22.05

kc


Czytaj także

Fakty i mity o współczesnych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 23:15
Chiny to po Stanach Zjednoczonych bodaj najważniejsze państwo na świecie. Ale co o nich wiemy? Czy nasza wiedza o Państwie Środka jest rzetelna, czy może jest to zbiór mitów, które rozwijają się w najlepsze – również pod wpływem władz chińskich i ich propagandy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoleon Bonaparte: ile prawdy jest w jego micie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 23:15
Ciąg dalszy rozmowy o historycznej roli Napoleona z okazji dwusetnej rocznicy jego śmierci. O tym, jakim był wojskowym, politykiem, a jakim człowiekiem, opowiadał historyk Adam Zamoyski, autor książki "Napoleon. Człowiek i mit".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z dalekiego kraju". Jan Paweł II na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 23:00
Dzień 13 maja 2021 roku to dzień 40. rocznicy zamachu, jakiego Ali Agca dokonał na papieża Jana Pawła II. Jan Paweł II to nie tylko postać ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie, ale i dla naszej kultury. W czwartkowym "Klubie Trójki" omówiliśmy i przypomnieliśmy filmy poświęcone Ojcu Świętemu. Pierwszym z nich jest filmowa biografia papieża "Z dalekiego kraju" zrealizowana właśnie w roku 1981. 
rozwiń zwiń