Rosyjska strategia a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 23:15
Rosja to kraj specyficzny i niebezpieczny, w kontaktach z którym mamy kilkusetletnie doświadczenia. I nie są one pozytywne, można wręcz powiedzieć, że druzgocąco złe. Mimo to wciąż niewiele osób w Polsce zna i rozumie Rosję.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/Marzufello

Marek Budzisz "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna", wyd. Zona Zero Marek Budzisz "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna", wyd. Zona Zero

Dlatego tak ciekawa i ważna jest książka "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna", która niedawno się ukazała. Jej autor, Marek Budzisz, jest ekspertem i analitykiem Rosji oraz obszarów postsowieckich. I to właśnie z nim o potencjale gospodarczym i militarnym tego kraju oraz jego słabych i mocnych stronach rozmawiał Piotr Gontarczyk.


Posłuchaj
51:54 2021_06_03 22_06_32_PR3_Klub_Trojki.mp3 Czy Polska zostanie sam, jeśli wybuchnie wojna z Rosją? (Klub Trójki)

Pierwszy temat dotyczył rezygnacji USA z blokowania rurociągu Nord Stream 2. Czy to przejaw słabości administracji Joe Bidena wobec Putina, czy element szerszej strategii? – Wydaje się, że ta kwestia dotyczy głównie relacji USA-Niemcy, a Rosja jest w tle. Nowa administracja w Waszyngtonie uznała, że strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie są Niemcy – tłumaczy Marek Budzisz. – To wynika z rachunku sił i ocen. Dość otwarcie formułują opinie, że to właśnie Niemcy są tym państwem, które wpływają na politykę Unii Europejskiej. Po drugie po odejściu Wielkiej Brytanii, mając do wyboru rozmowę z Francją lub Niemcami, preferują rząd w Berlinie – wskazuje.

Świat Zachodu grzeszy naiwnością wobec Rosji | Marek Budzisz/YouTube Podróż bez Paszportu


– Stany Zjednoczone jasno deklarują: "Mamy własne, ważniejsze problemy. Europa Środkowo-Wschodnia jest dla nas rejonem istotnym, ale nie aż tak, żeby za niego umierać. A jeśli dojdzie do konfrontacji wojskowej, ciężar obrony powinien spoczywać na barkach państw granicznych, a my możemy pomagać" – mówi Trójkowy gość. – To jest częściowe odwrócenie tej narracji, do której przyzwyczajaliśmy się przez lata: że to NATO będzie sojuszem, który nas obroni. Teraz to my mamy się obronić z pomocą NATO – dodaje.

Jednak widomo, że sama Polska nie ma najmniejszych szans. Wszystkie kalkulacje omawiane w książce "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna" wskazują, że w przypadku militarnej konfrontacji naszemu krajowi grozi klęska. Więcej, również NATO w obecnym stanie nie ma najmniejszych szans w starciu z Rosją!

Potencjalna wojna z udziałem Polski będzie przypominać konflikt w Karabachu | Marek Budzisz/YouTube Podróż bez Paszportu


– Wszystkie scenariusze rozpatrywane przez najważniejsze ośrodki analityczne na świcie – amerykańskie, brytyjskie, szwedzkie – przewidują okupację części Polski przez wojska rosyjskie. Takie są realia – stwierdza Marek Budzisz. – Jeżeli sami będziemy się usypiać myślą, że w razie czego NATO nam pomoże, to obudzimy się na "drodze na Zaleszczyki", którą w tym wypadku będzie autostrada do Berlina.

Jacek Bartosiak i Marek Budzisz – rozmowa o książce "Wszystko jest wojną"/YouTube Strategy&Future


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Gość: Marek Budzisz (autor książki "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna")
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 22.06

pr

Czytaj także

Wyspy nadziei. Czy Europa ma szansę na odrodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 23:10
Czy Europa i tworzące ją społeczeństwa mają szansę na odrodzenie? Jak kształtuje się cywilizacja europejska i jaką rolę w Unii grają Niemcy? Czy można znaleźć receptę na odrodzenie Christianitas? Na jakich fundamentach powinna być zbudowana nasza tożsamość? – Odpowiedzi na powyższe pytania oraz na kwestie związane z kondycją Kościoła katolickiego, w audycji "Klub Trójki", szukała Michalina Szymborska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Izraelu wszystko jest możliwe. Analiza po eskalacji konfliktu z Palestyną

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 23:30
– Każdy polityczny scenariusz w Izraelu jest w tej chwili możliwy – uważa Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gość „Klubu Trójki” analizował sytuację po niedawnej, wyjątkowo intensywnej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzice wyklęci" - o dzieciach, którym zabrano mamę i tatę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 23:15
Nie każde dziecko może spędzać Dzień Dziecka z rodzicami. Niektóre dzieci doświadczyły nawet zakazu wspominania o swoich matkach i ojcach, pomimo wielkiej rodzinnej miłości. Tak było w wielu tysiącach rodzin "żołnierzy wyklętych" i opozycjonistów z czasów PRL.
rozwiń zwiń