Rodzina wobec wyzwań współczesności

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 23:00
Czy we współczesnej kulturze europejskiej rodzina ma szansę przetrwać, a kobiety i mężczyźni mogą się jeszcze dogadać? Jakie wyzwania stoją dziś przed rodziną? Na te pytania we wtorkowym "Klubie Trójki" odpowiedziały prof. Agnieszka Regulska z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW oraz dr Sabina Zalewska – terapeuta i pedagog z Fundacji Mamy i Taty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Versta

Środowisko miłości i życia

Od XIX wieku, czyli od czasu walki kobiet o prawa wyborcze pojęcie rodziny ewoluowało – nastąpiło odejście od tradycyjnych ról kobiety i mężczyzny. Czym dzisiaj jest rodzina? Oto podstawowe pytanie dla każdego z nas. Prof. Agnieszka Regulska na wstępie podkreśliła, że w każdej kulturze, religii i grupie społecznej rozumienie pojęcia rodziny jest nieco inne, a podanie jednej definicji byłoby bardzo trudne. 

– Rodzina jest przede wszystkim środowiskiem miłości i środowiskiem życia. Sam rdzeń słowa rodzina - rodzić, ma swoje odniesienie do rodzenia dzieci, do potomstwa. To najbliższa wspólnota, gdzie człowiek przychodzi na świat – wyjaśnia rozmówczyni Michaliny Szymborskiej. 

Posłuchaj
53:56 2021_06_08 22_05_05_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jakie przeszkody stoją na drodze współczesnej rodzinie? (Klub Trójki)

 

Zamiast dziecka… pies lub kot

Według badaczki współcześnie rodziną próbuje się nazwać różne "konstelacje" osób, które tą rodziną nie są, bo miejsce osób zajmują w niej zwierzęta, które często nazywane są przez nas członkami rodziny. – To nie są członkowie rodziny – to domownicy. Członkiem rodziny może być człowiek wolny, rozumny, myślący. Jako ludzie zajmujemy się światem ożywionym i nieżywionym, co jest piękne i wartościowe, ale to nie rodzina w rozumieniu, do jakiego się odnosimy – mówi prof. Agnieszka Regulska.

Związki "na próbę"

Innym, ważniejszym problemem stojącym na drodze współczesnej rodziny jest niechęć młodych ludzi do zawierania związków małżeńskich.  Ze względu na konotacje społeczne związki zawierane są bardzo późno, co wpływa też na dzietność – przyznaje dr Sabina Zalewska. – Zanim związek zostanie usankcjonowany, ludzie żyją ze sobą w tak zwanych związkach kohabitacyjnych, które nie są trwałe. Młodzi są przekonani do tego, że muszą się wypróbować, zanim zdecydują się z kimś zostać na całe życie – tłumaczy.

“Myśląc z Wyszyńskim”: „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”/Archidiecezja Warszawska

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Symborska
Goście: prof. Agnieszka Regulska (Wydział Studiów nad Rodziną UKSW), dr Sabina Zalewska (terapeuta, pedagog, Fundacja Mamy i Taty)
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

Czytaj także

Napoleon Bonaparte: ile prawdy jest w jego micie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 23:15
Ciąg dalszy rozmowy o historycznej roli Napoleona z okazji dwusetnej rocznicy jego śmierci. O tym, jakim był wojskowym, politykiem, a jakim człowiekiem, opowiadał historyk Adam Zamoyski, autor książki "Napoleon. Człowiek i mit".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z dalekiego kraju". Jan Paweł II na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 23:00
Dzień 13 maja 2021 roku to dzień 40. rocznicy zamachu, jakiego Ali Agca dokonał na papieża Jana Pawła II. Jan Paweł II to nie tylko postać ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie, ale i dla naszej kultury. W czwartkowym "Klubie Trójki" omówiliśmy i przypomnieliśmy filmy poświęcone Ojcu Świętemu. Pierwszym z nich jest filmowa biografia papieża "Z dalekiego kraju" zrealizowana właśnie w roku 1981. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam wiedza o historii? Dlaczego warto kultywować pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 23:15
Czy historia jest nam potrzebna? Dlaczego warto kultywować pamięć o ludziach i wydarzeniach? To bardzo ważne pytania z pogranicza filozofii, a odpowiedzi na to pytanie Piotr Gontarczyk poszukiwał wraz ze swoim gościem, doktorem Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń