Prymas Stefan Wyszyński – wielki mąż stanu bliski ludziom

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 22:05
– Pokazujemy wartości, na których prymas opierał swoje życie – miłość, tolerancję, szacunek i zrozumienie drugiego człowieka. To są rzeczy ponadczasowe i takie, które pozwolą osobom przychodzącym do muzeum zobaczyć, że za tą pokazywaną czasem zbyt posągowo postacią, kryje się człowiek pełen ciepła i humoru, który wpływał na innych ludzi – opowiada Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński wśród wiernych na terenie klasztoru jasnogórskiego
Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński wśród wiernych na terenie klasztoru jasnogórskiegoFoto: NAC

– W opowieściach świadków Wyszyński pojawia się jako osoba niezwykle pełna ciepła, choć nie zawsze miał możliwość uzewnętrzniać całą gamę swoich odczuć, bo wiedział, że jest ciągle na podsłuchu. Z jednej strony uderza umiejętność funkcjonowania w przestrzeni kontrolowanej, ale to nie zubażało go wewnętrznie. Jak tylko miał możliwość bycia w gronie przyjaciół, rozkwitał – mówi ojciec profesor Zdzisław Kijas, autor wspomnień o księdzu prymasie i relator procesu beatyfikacyjnego prymasa.


Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Prymas Stefan Wyszyński – nowy serwis specjalny portalu polskieradio.pl

Beatyfikacje prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i siostry Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, odbędą się w Warszawie 12 września. Beatyfikacja prymasa zbiega się z 40. rocznicą jego śmierci, którą obchodziliśmy 28 maja 1981 roku. Jej świadkiem była siostra zakonna i pielęgniarka Józefa Kozieł. Po latach powiedziała ojcu profesorowi Zdzisławowi Kijasowi te oto znamienne słowa: "Dopiero przyjdzie czas, gdy go odkryjemy i zrozumiemy takim, jakim był. A był wielkim bożym człowiekiem. Ludzie kiedyś jeszcze zobaczą jego prawdziwą wielkość i poznają go w całym bogactwie jego wartości duchowych". 


Posłuchaj
54:07 2021_06_10 22_05_41_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kardynał Stefan Wyszyński – wielkie mąż stanu i niezwykły człowiek (Klub Trójki)

 


Ogród w lesie otoczony płotem. Prymas Stefan Wyszyński rozmawia z zakonnicami w Komańczy 72e17f5a-7c5e-4b60-b837-3d61d30fe268.file.jpg
Prymas Tysiąclecia nieznany. Dr Ewa Czaczkowska o swojej najnowszej książce

W "Klubie Trójki" goście Wojciecha Reszczyńskiego, rozmawiając o znaczeniu postawy prymasa Stefana Wyszyńskiego, osoby nie tylko o ogromnym autorytecie duchowym, ale także męża stanu, zwrócili m.in. uwagę na pochodzenie tytułu Prymas Tysiąclecia. 

– Jeśli chodzi o to sformułowanie, to są to słowa Jana Pawła II, że taki prymas zdarza się raz na tysiąc lat, to jest źródło tego sformułowania. Tu chodzi o wielkość prymasa, który przeprowadził Kościół przez tak trudne czasy. Był posłany od Boga na te trudne czasy, obrońca Kościoła, praw człowieka, rodziny  – przypominał Czesław Ryszka, autor książki "Prymas Wyszyński. Ojciec ojczyzny. Biografia". 

Stefan Wyszyński.jpg
"Ojciec Prymas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

– To jest też prymas, który przygotowywał obchody tysiąclecia chrztu Polski. One miały dla niego wielkie znaczenie, przygotowywał się do nich w więzieniu, powstała cała nowenna przygotowująca kraj do obchodów. Myślę, że to był jeden z głównych elementów wiążących go z tytułem Prymas Tysiąclecia. Dane mu było przygotowywać i przeżywać tysiąclecie chrztu Polski. Myślę, że w ustach Jana Pawła II wiązało się to z datą 1966 roku – zwraca uwagę ojciec profesor Zdzisław Kijas. 

Zobacz także:

Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, mówiąc o placówce, podkreślił ogromne znaczenia tła historycznego prezentowanych wydarzeń. – Bez tego bardzo trudno, szczególnie młodym ludziom zrozumieć życiorys i wybory prymasa. On się przecież rodzi, kiedy nie ma wolej Polski. Dorasta w zaborze rosyjskim, kształci się już w II Rzeczpospolitej, później dramatyczny okres wojenny, kiedy wielu jego kolegów zostaje wymordowanych przez Niemców w Dachau, i wydarzenia powojenne. To wydaje mi się kluczem do zrozumienia – podkreśla.  

Kardynał Stefan Wyszyński / Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: ojciec profesor Zdzisław Kijas (autor wspomnień o księdzu prymasie), Czesław Ryszka (były poseł i senator RP, ale przede wszystkim autor niedawno wydanej książki pt. "Prymas Wyszyński. Ojciec ojczyzny. Biografia"), Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego). 
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 22.05

gs

Czytaj także

Wybaczamy i prosimy o wybaczenie. 55. rocznica listu biskupów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 06:10
List biskupów polskich do biskupów niemieckich wywołał wściekłość Władysława Gomułki i był powodem bezprecedensowych ataków komunistów na Kościół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był wyjątkowym autorytetem". Grzegorz Polak o kard. Stefanie Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 08:30
- Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia podkreślał, że po Bogu najbardziej kocha Polskę. Najbardziej interesowała go jakość tej Polski, jakość życia społecznego - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak, publicysta i autor książek o Prymasie Tysiąclecia, szef Działu Merytorycznego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postać kardynała Wyszyńskiego. O. Tasiemski: dzięki jego zapiskom możemy się dowiedzieć jak postrzegał świat

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 08:38
- Ukazują się jego zapiski, więc mamy również okazję spojrzeć na jego wnętrze i na to, jak on postrzegał świat i z jakimi wyzwaniami musiał się mierzyć - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Stanisław Tasiemski, dominikanin. Duchowny przybliżył postać kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń