Im starsi, tym bardziej odizolowani. W walce z pandemią samotności

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 23:07
Pandemia COVID-19 spotęgowała pandemię samotności, która dotyka coraz więcej osób i to nie tylko starszych. Zanikają też relacje międzypokoleniowe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Viacheslav Nikolaenko

senior kobieta babcia samotność dom 1200.jpg
Raport z bezludnej wyspy. O publikacji "Samotność z koronawirusem w tle"

80. rok życia – niebezpieczna granica 

Coraz częściej młodzi ludzie wyjeżdżają do innych miast lub nawet państw, opuszczając swoich rodziców i dziadków. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, co dziesiąta osoba powyżej 65. roku życia już przed pandemią pozostawała w niemal pełnym odizolowaniu społecznym.

Samotność ludzi starszych rośnie wraz z wiekiem. Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" już w 2018 roku wykonało badanie, w którym dokonało rozróżnienia sytuacji osób pomiędzy 65. a 79. rokiem życia i osób powyżej 80. roku życia. Było to pierwsze tego typu badanie w Polsce.

– 80. rok życia jest symboliczną liczbą z uwagi na kilka czynników – rosnący odsetek wdowieństwa i przebywanie w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Jesteśmy też słabsi pod względem zdrowotnym. Występuje zjawisko wielochorobowości, które łączy się z obniżeniem poziomu mobilności. To powoduje, że osoby powyżej 80. roku życia bardziej niż inne zaczynają cierpieć z powodu izolacji – mówiła w "Klubie Trójki" dyrektor stowarzyszenia Joanna Mielczarek. 


Posłuchaj
53:57 Trojka 2021_06_14 22_04_50_Klub_Trojki.mp3 Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" na samotnej wyspie osób starszych (Klub Trójki)

 

Przyjaciele osób starszych

W tej chwili mamy poluzowanie wielu obostrzeń, ale dużo osób nadal doświadcza samotności i izolacji. W jaki sposób można to zmienić? Jak pomóc osobom cierpiącym z powodu samotności? Jak sobie radzić z poczuciem samotności? Jednym z rozwiązań jest wolontariat.

– Jako wolontariusze jesteśmy przyjaciółmi osób starszych. Nie przychodzimy tam, ponieważ musimy. Przychodzimy tam dlatego, że chcemy pomóc drugiej osobie, jak w relacjach z każdym przyjacielem – podkreśliła wolontariuszka Adrianna Wycech. – Musimy otworzyć się na to, że każdy człowiek, w szczególności starszy, ma tyle historii, które wystarczy tylko wysłuchać i czerpać z nich pełnymi garściami – apeluje.

Urlop od samotności

Właśnie rusza kampania Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" "Wakacje jednego dnia", które mają być wytchnieniem od samotnej codzienności. W jej ramach stowarzyszenie umożliwia seniorom aktywne spędzenie czasu poza domem. 

– Dzięki wolontariuszom możemy organizować wyjazdy za miasto. To jednodniowe wypady – jedziemy do lasu, na łąkę. Korzystamy też z tego, że można wejść do restauracji i stworzyć tym ludziom możliwość uczestnictwa w życiu społecznym. Program ten wymyśliliśmy już kilka lat temu, lecz świetnie się spisuje w obecnym czasie – opisywała Joanna Mielczarek w rozmowie z Elżbietą Korczyńską.

Wakacje 2021/Youtube mali bracia Ubogich

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Joanna Mielczarek (dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich"), Adrianna Wycech (wolontariuszka)
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 22.04

kr


Czytaj także

Czy Polacy pomoc mają zapisaną w genach?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:42
Mówi się, że Polacy sprawdzają się w chwilach próby. W tym odcinku cyklu "Obok nas" przyglądamy się ogólnopolskiemu badaniu przeprowadzonemu przez Fundację DKMS. Wyniki napawają optymizmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dodać dzieciom skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 23:15
Jak wspomagać ich rozwój, budować poczucie wartości, budzić ciekawość świata, pasje i chęć do zdobywania wiedzy. Przyjrzymy się temu przez pryzmat ponad 100-letnich doświadczeń Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To najstarsza nie tylko w Polsce, ale i w Europie organizacja działająca na rzecz dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdalna pomoc psychologiczna

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 14:45
Fundacja "Twarze depresji" rusza z pierwszym w Polsce programem bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci, młodzieży, ich rodziców/opiekunów oraz dla osób do 24. roku życia, czyli grupy najbardziej dotkniętej depresją w czasie pandemii.
rozwiń zwiń