Historia w filmie. Jak nauczyć się opowiadania?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 23:15
Pitching Forum jest najważniejszym wydarzeniem branżowym podczas wrześniowego Festiwalu Filmowego NNW. Pitching to krótka (do 7 minut) publiczna prezentacja projektu filmu przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów i nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań (developmentu) lub już w trakcie realizacji (work in progress).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Właśnie zaczęły się warsztaty scenariuszowe, będące pierwszym etapem przygotowującym uczestników do Pitching Forum. Koncentrują się na dopracowaniu koncepcji narracyjnej i znalezieniu oryginalnego pomysłu na film. Kolejnym etapem będą warsztaty montażowe, które obejmują praktyczne zajęcia z zakresu kreacji zwiastuna / trailera przedprodukcyjnego filmu.

Trzeci krok to trening pitchingu. Pod okiem doświadczonych filmowców i ekspertów uczestnicy warsztatów doskonalą krótką, zwięzłą prezentację, której zadaniem jest „sprzedać” projekt filmu przed gronem decydentów, zasiadających na widowni podczas sesji pitchingowej. Domknięciem, wielkim finałem, jest sesja pitchingowa, czyli niepowtarzalna okazja na zaprezentowanie swojego projektu przed gronem redaktorów z Telewizji Polskiej (m.in. z Biura Programowego, Działu Kreacji i Rozwoju Form Dokumentalnych i TVP Historia) oraz przed przedstawicielami instytucji publicznych, które wspierają produkcję dokumentów historycznych w Polsce (m.in. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych).


Posłuchaj
53:06 2021_06_15 22_06_17_PR3_Klub_Trojki.mp3 Dokument historyczny. Jak go opowiedzieć? (Klub Trójki)

- Co zrobić, żeby filmy o tematyce historycznej miały posmak kina? - zapytał podczas warsztatów Maciej Drygas, reżyser m.in. głośnego dokumentu "Usłyszcie mój krzyk". Co jest kluczem do skutecznego opowiedzenia każdego filmu, nie tylko historycznego?

- Sam, jako twórca zastanawiam się, co to znaczy opowiedzieć dobrą historię? Czym jest ta dobra historia, jak ją opowiedzieć? Do mnie filmy przychodzą jak zakochanie. Przychodzą do mnie z życia: z tego, co przeżywam, co obserwuję, co mnie boli - przyznaje reżyser Grzegorz Pacek, twórca m.in. nagradzanego dokumentu "Jestem zły". - Często opowiadamy o tym, że ludzie mierzą się i zderzają z wielką historią. I ta historia najczęściej nie traktuje ich dobrze - dodaje.

- Film można opowiadać na wielu płaszczyznach: pierwszą z nich jest jakaś historia, anegdota. Ale ta historia jest zanurzona w jakimś kontekście. Jeżeli mówimy o filmach historycznych, to najczęściej jest zanurzona w kontekście politycznym - wylicza. - No i jest trzecia płaszczyzna tej opowieści, tzw. metajęzyk, choć można też powiedzieć: emocje - wskazuje.

- Tematów, jak wiadomo, są miliony, natomiast pomysłów na dobre filmy jest dużo mniej - stwierdza Dariusz Dikti, producent m.in. dokumentów "Dziobem i pazurem", "Optimista" oraz "Totart, czyli odzyskiwanie rozumu". - Dlatego producent musi sobie wyrobić praktyczny sposób sprawdzania, czy dany temat ma potencjał filmowy - wyjaśnia.

- Kiedy przychodzi reżyser z nowym pomysłem na film, a dotyczy to także dokumentu, zawsze robię "test trzech warunków". Po pierwsze, czy jest tam bohater, tzw. hero. Po drugie: czy jest tam dobra historia, czyli story. Co się będzie działo z bohaterem, z czym się on będzie borykał, walczył? Czy widz będzie miał ochotę kibicować jego sprawie? Trzeci warunek, bardzo istotny, a często niestety pomijany: tzw. przesłanie. Czyli co właściwie reżyser chce powiedzieć nam, widzom? - wylicza. - Dopiero jeśli spełnione są te trzy warunki, idziemy dalej. I szukamy tego, co jest największym problemem także na tych naszych warsztatach, czyli tzw. pomysłu na film.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Dariusz Dikti (producent filmowy), Grzegorz Pacek (reżyser).
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 22.06

pr

Czytaj także

Tajemnice Krzysztofa Klenczona. Artysta we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 23:00
Krzysztof Klenczon to osoba nietuzinkowa, która przez swoje krótkie, trwające 39 lat życie, odcisnęła piętno na twórczości wielu muzyków. Kilka tygodni temu obchodziliśmy 40. rocznicę jego tragicznej śmierci. Nie każdy wie, że z postacią autora "Kwiatów we włosach" wiąże się wiele tajemnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożek, Prószyński i inni. Polscy wynalazcy, którzy zmieniali świat

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 23:00
Temat polskich wynalazków i wynalazców od kilku lat przybiera na popularności. Zainteresowanie naszymi rodzimymi naukowcami, którzy zmieniali świat swoimi pomysłami, jest na tyle duże, że filmowcy i pasjonaci historii wspólnymi siłami próbują rekonstruować ich losy. Powstają kolejne produkcje dokumentalne i fabularne – filmowa biografia "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noelle czy telewizyjny serial "Geniusze i marzyciele" to tylko niektóre z nich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzice wyklęci" - o dzieciach, którym zabrano mamę i tatę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 23:15
Nie każde dziecko może spędzać Dzień Dziecka z rodzicami. Niektóre dzieci doświadczyły nawet zakazu wspominania o swoich matkach i ojcach, pomimo wielkiej rodzinnej miłości. Tak było w wielu tysiącach rodzin "żołnierzy wyklętych" i opozycjonistów z czasów PRL.
rozwiń zwiń