Natura. Czy potrafimy ją uszanować?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 23:15
Wielu z nas szuka w wakacje oddechu na łonie natury. Czy potrafimy uszanować to, co mamy w Polsce? Śmieci pozostawiane w parkach narodowych, lasach, ale również nad jeziorami i rzekami czy na nadmorskich plażach to prawdziwa plaga. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie dla dzikiej przyrody. Co można zrobić, aby to powstrzymać? Jak sprawić, aby turyści zaczęli dbać o środowisko naturalne?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
53:29 2021_06_28 22_05_44_PR3_Klub_Trojki.mp3 Czy potrafimy dbać o przyrodę? (Klub Trójki)

 

Na górskim szlaku 

Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną "Śmieci?! Kto to widział?!", której celem jest budowanie świadomości ekologicznej. 

– Już od kilku lat mamy przemyślenia, że z edukacją trzeba wychodzić poza granice parku. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć z przekazem do turystów, którzy gdy już wyjdą w góry, mają na głowie wiele innych rzeczy i czasem nie zauważają naszych tabliczek. To taki rodzaj edycji wyprzedzającej. Uważamy również, że śmieci to problem ogólnopolski. TPN jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w naszym kraju. Chcemy wykorzystać tę popularność i nagłaśniać problem, który dotyczy wielu miejsc – tłumaczył Jan Krzeptowski-Sabała z Działu Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.

– Znajdujemy śmieci, które turyści wnieśli w plecakach. To głównie butelki, puszki po napojach, opakowania po jedzeniu i kanapkach oraz resztki żywności. Do tego dochodzą ogryzki, odpady higieniczne takie jak chusteczki i pampersy oraz niedopałki papierosów. Z jednego sezonu letniego, czyli okresu od maja do października, zbieramy około stu metrów sześciennych odpadów. To niewiele jak na blisko cztery miliony odwiedzających. Park narodowy jest jednak miejscem o unikalnej i bardzo wrażliwej przyrodzie, dlatego śmieci nie powinny się w nim w ogóle znaleźć – podkreślił. 

W korytach rzek  

25 czerwca wystartowała też letnia edycja "Operacji Czysta Rzeka", w ramach której setki wolontariuszy, z poziomu kajaka, będą sprzątać trzydzieści polskich rzek.

– Mierzymy się z bardzo podobnymi problemami, co pracownicy parku. Turystom zawsze łatwiej jest wnieść bagaż pełen jedzenia, niż później znieść puste opakowania czy pozostałości. Najczęściej mamy do czynienia ze śmieciami pozostawionymi bezpośrednio przy rzeczkach, np. w pobliżu miejsc wypoczynkowych i plaż, oraz z odpadkami rzuconymi w krzaki lub w zieleń. Dziwi nas to o tyle, że w wielu przypadkach na brzegach rzek można znaleźć rozstawione pojemniki na śmieci. Rodzaj odpadów jest bardzo zbliżony do tych, które znaleźć można na górskich szlakach. Do tego dochodzi jednak kilka związanych ze specyfiką rzek, w tym śmieci powędkarskie takie jak opakowania po przynętach i produktach spożywczych. Ciągle zdarzają się osoby, dla których rzeka to miejsce idealne do zorganizowania dzikiego wysypiska. W korytach nadal możemy znaleźć odpady wielkogabarytowe, w tym opony. To śmieci, które trudno usnąć – mówiła Izabela Sałamach, rzecznik "Operacji Czysta Rzeka".


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Jan Krzeptowski-Sabała (Dział Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego), Izabela Sałamach (rzecznik "Operacji Czysta Rzeka")
Data emisji: 28.06.2021
Godzina emisji: 22.05

zch

Czytaj także

Wolontariat to nie tylko działania społeczne. Jak się zmienia nasze zaangażowanie?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 22:03
Piątkowa Noc Muzeów była też nocą wolontariuszy kultury. To jeden z przykładów profesjonalnego wolontariatu, bez którego dziś nie można już sobie wyobrazić organizacji wielu imprez kulturalnych. – Wolontariusze pełnią rolę informacyjną, pomagają organizować warsztaty, ale są też opiekunami występujących artystów – wylicza Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dodać dzieciom skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 23:15
Jak wspomagać ich rozwój, budować poczucie wartości, budzić ciekawość świata, pasje i chęć do zdobywania wiedzy. Przyjrzymy się temu przez pryzmat ponad 100-letnich doświadczeń Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To najstarsza nie tylko w Polsce, ale i w Europie organizacja działająca na rzecz dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Im starsi, tym bardziej odizolowani. W walce z pandemią samotności

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 23:07
Pandemia COVID-19 spotęgowała pandemię samotności, która dotyka coraz więcej osób i to nie tylko starszych. Zanikają też relacje międzypokoleniowe. 
rozwiń zwiń