Współczesna Bastylia. Obecna polityka Francji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 23:15
Dzień Bastylii to oficjalnie ustanowione, obchodzone co roku, święto narodowe Francji. Jego nazwa pochodzi od szturmu na podparyski zamek 14 lipca 1789 roku. Od tego wydarzenia rozpoczęła się Wielka Rewolucja Francuska, podczas której obalono monarchię absolutną. W jakiej kondycji w dzisiejszych czasach znajduje się francuska polityka?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Soze Soze

Polska Niemcy FREE 1200.jpg
Polska – Niemcy: co nas łączy, co nas dzieli?

W pewnym sensie przez ostatnich kilkanaście miesięcy politykę francuską, podobnie jak politykę innych krajów, zdominował koronawirus. Liderem walki z pandemią od samego początku jest Emmanuel Macron, który stoi na czele tzw. Komitetu Obrony. Są w nim oczywiście lekarze specjaliści, ale też wojskowi i ekonomiści, jednak ostateczne decyzje podejmuje on sam.


Posłuchaj
53:45 2021_07_15 22_05_28_PR3_Klub_Trojki.mp3 Francja, Macron, reelekcja? (Klub Trójki)

– Ostatnio prezydent bardzo zaostrzył walkę z tymi, którzy nie chcą się szczepić, ponieważ jego priorytetem jest całkowite otwarcie gospodarki. Francja bardzo potrzebuje wzrostu gospodarczego, a rząd chce, aby w tym roku wyniósł on 6 procent. To będzie możliwe tylko wtedy, jeżeli jesienią nie nastąpi kolejny lockdown – tłumaczy dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czy Macron ma szansę na reelekcję?

W przyszłym roku Francję czekają wybory prezydenckie. – Podczas wyborów w 2017 roku przedstawiał się jako kandydat niezależny, który chce skończyć z "jałowym podziałem" na lewicę i prawicę. Oczywiście nie był człowiekiem znikąd: w rządzie swojego poprzednika Françoisa Hollande'a był ministrem. Potem wystąpił z rządu, podobnie jak z Partii Socjalistycznej. Jednak po zwycięstwie w wyborach doskonale odnalazł się jako prezydent – wskazuje Trójkowy gość. – We Francji to stanowisko niejako skazuje na samotność: prezydent, który podejmuje wszystkie decyzje, jest w tym niezależny od nikogo, ale ostatecznie to on ponosi odpowiedzialność. Dla jego dwóch poprzedników, Nicolasa Sarcozy'ego i Françoisa Hollande'a, skończyło się to źle: padli ofiarą niezadowolenia ze sposobu sprawowania władzy i nie uzyskali reelekcji – dodaje.

Kolejny pojedynek z Marine Le Pen

W nadchodzących wyborach pozycja Macrona będzie o wiele silniejsza i wydaje się, że są spore szanse na to, aby ponownie został wybrany na prezydenta. Jego przeciwniczką będzie z dużym prawdopodobieństwem Marine Le Pen, przewodnicząca prawicowego Zjednoczenia Narodowego. Jednak szefować będzie tylko do września, bo potem zrezygnuje, chcąc poświęcić się wyłącznie kampanii prezydenckiej. – Ma perspektywę osiągnięcia dobrego wyniku, lepszego niż w roku 2017, kiedy wyraźnie przegrała w drugiej turze z Macronem – mówi dr Maślanka. – To wynika nie z porażek obecnego prezydenta, ale ze stopniowego poszerzania się elektoratu protestu wobec całego systemu politycznego. I wydaje się, że Marine Le Pen jest w stanie zebrać pod swoją kandydaturą więcej głosów niż poprzednio, aczkolwiek wciąż jest silnie kojarzona ze skrajną prawicą – wyjaśnia.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: dr Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 22.05

pr

Czytaj także

Fakty i mity o współczesnych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 23:15
Chiny to po Stanach Zjednoczonych bodaj najważniejsze państwo na świecie. Ale co o nich wiemy? Czy nasza wiedza o Państwie Środka jest rzetelna, czy może jest to zbiór mitów, które rozwijają się w najlepsze – również pod wpływem władz chińskich i ich propagandy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuska polityka historyczna

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 23:15
5 maja minęła 200. rocznica śmierci Napoleona. Z tej okazji prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przy jego grobie bardzo ważne przemówienie. Data ta stanowi doskonały pretekst, aby porozmawiać o tym, co Francuzi myślą o cesarzu, ale także o francuskiej polityce historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powyborcza rzeczywistość w Armenii

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 23:15
20 czerwca odbyła się pierwsza i jedyna tura przedterminowych wyborów parlamentarnych w Armenii. Były one bezpośrednią konsekwencją zeszłorocznego, przegranego przez Armenię konfliktu w Górskim Karabachu z Azerbejdżanem. To był dla Ormian wielki wstrząs, który spowodował lawinę zarzutów i oskarżeń wobec władz i premiera Nikola Paszyniana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległość USA. W jakiej kondycji jest Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:00
4 lipca minęła kolejna (tym razem 245.) rocznica ogłoszenia niepodległości przez USA. W jakiej kondycji Stany Zjednoczone wchodzą w kolejny rok swojego istnienia? 
rozwiń zwiń