Ciągłość i zjednoczenie. Setna rocznica istnienia Komunistycznej Partii Chin

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 23:00
Partie komunistyczne rzadko kiedy doczekiwały swoich setnych urodzin. Jest jednak wyjątek. 1 lipca setną rocznicę powstania obchodziła Komunistyczna Partia Chin. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/Liu Xiao / Zuma Press /

chiny populacja 1200 forum.jpg
Szybki wzrost chińskiej gospodarki. Polska znaczącym partnerem handlowym

Dogmat ciągłości

Centralne uroczystości z okazji rocznicy powstania chińskiej partii komunistycznej odbyły się na placu Tiananmen w Pekinie. Rocznicę poprzedziła kampania propagandowa gloryfikująca osiągnięcia komunistycznej partii. 100-leciu KPCh podporządkowane były też wszystkie relacje mediów.


Posłuchaj
53:29 2021_07_19 22_05_45_PR3_Klub_Trojki.mp3 Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Komunistycznej Partii Chin (Klub Trójki)

 

Łukasz Jasina wraz z Marcinem Przychodniakiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych cofnęli się do początków istnienia partii, czyli do 1921 roku. – Partię zakładano z inspiracji sowieckich, ale miała ona też patriotyczny prochiński charakter. Dzisiejsza Komunistyczna Partia Chin, która usilnie stara się wykazać tę ciągłość, traktując ją niemal jak dogmat, to zupełnie inna partia niż wtedy – mówił gość Trójki.

Jak ważne jest dla współczesnej Komunistycznej partii Chin wykazywanie tej kontynuacji? – Dla Komunistycznej Partii Chin jest to bardziej istotne historycznie niż politycznie. Podczas tegorocznych obchodów bardzo mocno było widać, że istnieje dogmat ciągłości pomiędzy Komunistyczną Partią Chin z lat 20. i końca lat 40. (1949 rok to moment powstania Chińskiej Republiki Ludowej – przyp. red. ) a dzisiejszą partią. To było widać i w przemówieniu Xi Jin Pinga na placu Tienanmen 1 lipca, ale i podczas całych tegorocznych obchodów – dodał Marcinem Przychodniak.

Pierwsza "stulatka"

Podczas przemówienia przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej przestrzegł przed próbami "uciskania Chin" przez obce siły. Zapowiedział też "zjednoczenie"  jak określają to chińskie władze – z Tajwanem. Xi Jin Ping po raz kolejny zapowiedział też walkę z "separatyzmem" na wyspie, którą Pekin uznaje za własne terytorium.

– W oficjalnej propagandzie i całej ideologii, którą teraz kieruje się partia i którą Xi Jin Ping podaje Chińczykom jako element jednoczenia społeczeństwa, jest to, że ta setna rocznica powstania KPCh jest  tzw. pierwszą stulatką z dwóch, która kończy pewien etap rozwoju Chińskiej Republiki Ludowej. Druga stulatka do oczywiście 2049 rok –  podsumował ekspert PISM.`

Jak powstała Komunistyczna Partia Chin? 100-lecie KPCh/Podcast Ośrodka Studiów Wschodnich - OSW

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 22.06

IAR/kr


Czytaj także

Powyborcza rzeczywistość w Armenii

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 23:15
20 czerwca odbyła się pierwsza i jedyna tura przedterminowych wyborów parlamentarnych w Armenii. Były one bezpośrednią konsekwencją zeszłorocznego, przegranego przez Armenię konfliktu w Górskim Karabachu z Azerbejdżanem. To był dla Ormian wielki wstrząs, który spowodował lawinę zarzutów i oskarżeń wobec władz i premiera Nikola Paszyniana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komunistyczny wywiad cywilny w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 23:14
Czy był ekskluzywną, wysoce kompetentną służbą niezajmującą się polityką, jak twierdzą niektórzy, czy też typowym organem komunistycznej bezpieki? Czy wywiad PRL działał niezależnie, czy też służył nie polskim, ale sowieckim interesom? Jakie osiągnął największe sukcesy i jakie zaliczył spektakularne porażki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesna Bastylia. Obecna polityka Francji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 23:15
Dzień Bastylii to oficjalnie ustanowione, obchodzone co roku, święto narodowe Francji. Jego nazwa pochodzi od szturmu na podparyski zamek 14 lipca 1789 roku. Od tego wydarzenia rozpoczęła się Wielka Rewolucja Francuska, podczas której obalono monarchię absolutną. W jakiej kondycji w dzisiejszych czasach znajduje się francuska polityka?
rozwiń zwiń