X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie religie mają wspólny pułap

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 11:00
- Doświadczanie bezwarunkowej miłości jest podstawowym i zasadniczym przesłaniem łączącym ze sobą wszystkie religie - powiedziałw "Klubie Trójki" Willigis Jaeger, benedyktyn i mistrz zen.
Audio

Willigis Jaeger wydał nową książkę, której tytuł to po prostu - „O miłości”. Na motto jednego z rozdziałów wybrał wiersz arabskiego mistyka Ibn Arabiego, w którym są słowa: „dokądkolwiek wędruje karawana miłości, jej droga jest drogą mojej wiary”.

- Wszystkie religie mają trzy poziomy: instytucyjny, intelektualny i mistyczny – powiedział Willigis Jaeger w „Klubie Trójki”. Zdaniem mnicha ten ostatni to poziom miłości, ale rozumianej, nie jako relacja dwóch osób, lecz złączenie wszystkich z wszystkimi.

Rozumiana w ten sposób miłość, której cechą jest jedność, jest podstawową strukturą ewolucji – powiedział nawiązują do myśli Ariela Szarona. - Naszym największym problemem jest nasz egoizm, który jest przeciwko tej strukturze – podkreślił. Ludzkość może być porównana do sieci z oczkami różnej, indywidualnej wielkości. – Ale zapomnieliśmy, że jesteśmy siecią, a nie poszczególnymi otworami walczącymi jeden przeciwko drugiemu – podkreślił myśliciel.


Jaeger, który jest jednocześnie benedyktynem i mistrzem zen, powiedział, że żyje poza formą kwalifikującą go pośród chrześcijan lub buddystów. – Wszystkie religie mają pułap, do którego doprowadzają, a który jest im wspólny – wyjaśnił. Na tym pułapie nie ma przedstawicieli islamu, buddystów ani chrześcijan, nie ma też Amerykanów, Europejczyków. I on właśnie na tym pułapie żyje.

Kilka lat temu Joseph Ratzinger zabronił benedyktynowi wystąpień publicznych oraz posługi kapłańskiej. Tłumacząc swój związek z Kościołem Katolickim Jaeger powiedział, że nadal jest członkiem Kościoła i czuje się przedstawicielem chrześcijaństwa. – Prowadzę nadal ludzi w sensie chrześcijańskim, ale nie stricte dogmatycznym, instytucjonalnym – podkreślił.


Jaegerowi zarzuca się, że podważa dogmat Boga osobowego. Chcąc wytłumaczyć swoje poglądy, mistrz wysnuł przypuszczenie, że rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje. Racjonalne myślenie jest cechą, która czyni nas ludźmi, jest jednocześnie czymś, co nas ogranicza. – Nasza racjonalność inspiruje nas do pewnej zdeterminowanej wizji świata, ale nasza wizja świata nie jest światem – wyjaśnił.


Jak Willigis Jaeger rozumie panteizm i kim według niego są mistycy? Co mnich myśli o poszczególnych dogmatach chrześcijaństwa oraz grzechu, cierpieniu i zmartwychwstaniu?


Aby wysłuchać całej rozmowy „Wszystkie religie mają wspólny pułap” wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Tłumaczem rozmowy był dr. Alexander Poraj-Żakiej, uczeń i następca Willigisa Jaegera.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 

(asz)