Wojny informacyjne, czyli walka o ludzki umysł

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 23:00
Frédéric Joliot Curie pisał: "Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero gdy dany kraj zauważy, że plony jego uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrał".
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/JoeBakal

pexels-photo-515166 kopia 663.jpg
Rosyjska dezinformacja. „Takich grup jak Jekateriny C. jest pewnie więcej”

Koniec ery "tradycyjnych" konfliktów?

Wojna informacyjna, nazywana także wojną czwartej generacji, to jeden z najczęściej podejmowanych wątków w ramach dyskusji na temat współczesnych relacji i konfliktów międzynarodowych. Według dr. Rafała Brzeskiego, specjalisty w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu, by odróżnić wojnę informacyjną od jej "tradycyjnego odpowiednika", warto najpierw zadać sobie pytanie: po co w ogóle prowadzi się wojny?

– Wojny prowadzi się w dwóch celach – po to, by podbić teren na krótko, złupić go i zabrać jego mieszkańców do niewoli, lub po to, by podbić teren na długo, zniewolić ludność i długotrwale czerpać korzyści z tego terenu oraz z ludzi – mówi ekspert w rozmowie z Michaliną Szymborską. – Wcześniej przez cale wieki prowadzono wojny energetyczne, których ideałem był Blitzkrieg, czyli piorunujące opanowanie terenu. W tego rodzaju wojnie nie było różnicy pomiędzy maczugą a pociskiem samosterującym. W wojnie informacyjnej narzuca się przeciwnikowi swoją wolę różnymi środkami pozaenergetycznymi, czyli informacją. Informacją zniewala się w taki sposób, by ludzie sami oddali swoją suwerenność i z własnej woli wsadzili swoje karki w jarzmo, po czym ciągnęli wózek w interesie agresora – wyjaśnia. 

Posłuchaj
53:17 2021_08_03 22_05_15_PR3_Klub_Trojki.mp3 Wojny informacyjne. Jak odróżnić prawdę od fałszu? (Klub Trójki)

 

Wojna informacyjna a informatyczna

Jak zaznacza dr Rafał Brzeski, kluczowa dla zrozumienia definicji wojny informacyjnej jest umiejętność odróżnienia jej od wojny informatycznej. – Są wojny informacyjne, gdzie w grę wchodzi wyłącznie obszar informacji, oraz wojny informatyczne, które opierają się na hakerstwie, paraliżowaniu sieci, atakowaniu baz danych – wymienia.

Uporządkować informacyjny chaos

Możliwości prowadzenia wojny informacyjnej ogranicza tylko pomysłowość atakującego w kreowaniu dezinformacji. – Żyjemy w świecie, w którym dezinformacja jest potęgowana do niespotykanych wartości. Kanałów, za których pośrednictwem otrzymujemy informacje, jest tak dużo, że ciężko jest nam te informacje weryfikować. W którymś momencie zaczynamy się gubić. Po pewnych wątpliwościach zaczynamy przechodzić nad tym do porządku dziennego i zaczynamy przyjmować pewne informacje jako pewnik, nie weryfikując ich – dodaje dr Tomasz Gajownik z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Czy zatem istnieją jakieś metody pozwalające uporządkować ten informacyjny chaos i odróżnić prawdę o fałszu? – Weryfikować możemy na różne sposoby, ale przede wszystkim należy weryfikować na podstawie posiadanej przez nas wiedzy. Człowiek, który ma dużo wiedzy, może weryfikować to, co do niego dociera. Żyjemy w cywilizacji kłamstwa. Musimy to kłamstwo rozsupływać sami, a to jest bardzo trudne – odpowiada dr Rafał Brzeski w "Klubie Trojki".

Wojna informacyjna i propaganda historyczna. Raport z badania opinii publicznej/Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: dr Rafał Brzeski (specjalista w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu, politolog, dziennikarz i publicysta), dr Tomasz Gajownik (Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

Czytaj także

W co gra Rosja? Ideologia euroazjańska vs. cywilizacja Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 23:40
Wojna informacyjna to jeden z najważniejszych elementów gry geopolitycznej, którą prowadzi Rosja Putina. Na czym polega konflikt między myślą geopolityczną Rosji, a cywilizacją Zachodu? Czy marzenia Aleksandra Dugina o powstaniu Eurazji mają szansę się ziścić? Jak niszczone są dzisiaj wartości Zachodu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Co czeka nas w wymiarze politycznym i gospodarczym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 23:00
Europa śledzi najnowsze wydarzenia związane z Nord Streamem 2. Czy porozumienie zawarte między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami wystarczy, by zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne? Czy Polska da sobie radę bez rosyjskiego gazu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

A jeśli Rosja zaatakuje kraje bałtyckie i Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 23:20
Ostatni raport Reduty Dobrego Imienia poświęcony hipotetycznej wojnie w krajach bałtyckich i w Polsce zawiera analizę potencjałów militarnych Rosji i krajów NATO w Europie. Specjaliści coraz częściej omawiają konsekwencje nasilającej się od lat agresji dezinformacyjnej przeciwko Polsce. Czy grozi nam realne niebezpieczeństwo? Czego powinniśmy się spodziewać? 
rozwiń zwiń