X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głuchy jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 14:09
W latach 80. z programów szkolnych zniknęły lekcje muzyki, a Polacy coraz rzadziej odczuwają potrzebę kontaktu z nią.
Audio

Kończący się Rok Chopinowski to dobra okazja, aby porozmawiać o jakości edukacji muzycznej w Polsce. Jak znaleźć i szkolić wirtuozów skoro z programów szkół zniknęły lekcje muzyki?

W całym kraju jest tylko 450 szkół muzycznych, które nie zawsze edukują młodzież w sposób nowoczesny. Swojej roli nie spełniają też domy kultury, które po roku 1989 zostały przekazane samorządom. Zdaniem wielu stały się one miejscami do zarabiania dodatkowych pieniędzy, a nie uczy się w nich kultury.

Michał Lisiecki, prezes Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej stwierdził, że zaniedbania w dziedzinie edukacji muzycznej w Polsce są ogromne. W szkołach uczniowie nie mają z nią żadnego kontaktu, dlatego trzeba ją zaczynać już w przedszkolu, gdzie wciąż prowadzone są zajęcia z rytmiki.

Rodzice przedszkolaków są zainteresowani tym, aby ich pociechy edukowały się w tym kierunku. Przypomniał, że fundacja, którą kieruje prowadzi własną, społeczną szkołę muzyczną oraz realizuje kilka projektów edukacyjnych.

Choć w latach 80. z programu szkolnego zniknęły lekcje muzyki, Edyta Mydłowska- Krawcewicz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewniła, że od przyszłego roku szkolnego wrócą one do szkół. Ministerstwo rozpoczyna też kampanię społeczną zachęcającą rodziców do kupna swoim dzieciom instrumentów muzycznych.

Choć powrót muzyki do szkół jest krokiem w dobrym kierunku, goście w studiu zauważyli, że brakuje nauczycieli tego przedmiotu. Może się to skończyć tym, że zajęcia będą prowadziły osoby do tego nieprzygotowane. 

Ich zdaniem rodzice chcą kształcić swoje dzieci muzycznie, ale trzeba im w tym pomóc. Ryszard Romanowski, prezes fundacji Pro Bono pl przypomniał, że w Niemczech działa niezliczona ilość orkiestr i chórów, w których ludzie po pracy muzykują dla przyjemności. Podobnie jest na Węgrzech. To dobry przykład dla Polski. Ich zdaniem młodym ludziom trzeba pokazać, że nauka muzyki może być frajdą.

Aby wysłuchać rozmowy "Głuchy jak Polak”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

(miro)

Czytaj także

Edukacja muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 21:00
Czy słoń nadepnął nam na ucho - czy to po prostu kwestia braku edukacji muzycznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edynburg – eksplozja kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 13:26
Sierpniowe wydarzenia teatralne, muzyczne, literackie i artystyczne liczy się w Szkocji w tysiącach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awangarda we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 11:30
Koncerty, spektakle, pokazy tańca współczesnego - to główne atrakcje Avant Art Festiwal.
rozwiń zwiń