Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 23:00
Tematem poniedziałkowego "Klubu Trójki" była zbliżająca się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego i Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej. 
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża CzackaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/PAP/Alamy

kard_wyszynski_1200x660.jpg
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Co stara się powiedzieć Róża Czacka?

O przygotowania związane ze zbliżającą się beatyfikacją prowadząca audycję Elżbieta Korczyńska zapytała siostrę Radosławę Podgórską ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. 

– Przygotowania idą dwutorowo. Jest rozdzielanie biletów i kart wstępu, jednak jest i tor duchowy, który jest pełen ciszy, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zapytania, co chce powiedzieć nam Bóg przez beatyfikację naszej matki. Jest też przygotowanie do dziękczynienia za całą uroczystość. W sobotę 18 września mamy w Laskach uroczystość dziękczynienia za beatyfikację matki Elżbiety. To też jest czas, w którym szczególnie każda z nas bierze notatki matki Elżbiety i stara się wsłuchać w to, co chciała powiedzieć – mówiła współorganizatorka wydarzenia.

"Niewidomi powinni być cząstką tej walki"

Przyjrzeliśmy się niezwykłym dziełom życia obu tych wyjątkowych postaci, ale też porozmawialiśmy o tym wszystkim, co ich łączyło. Kardynał Stefan Wyszyński inspirował matkę Elżbietę Różę Czacką, ale też ona inspirowała kardynała Wyszyńskiego aż do końca jego życia. Już po śmierci matki Czackiej duchowny bardzo często odwiedzał Laski.

Posłuchaj
53:51 2021_09_06 22_05_21_PR3_Klub_Trojki.mp3 Zbliża się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Jak wyglądały ich przyjaźń i współpraca? (Klub Trójki)

 

– Relacje kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej trwały przez wiele lat, a swoje apogeum osiągnęły w czasie wojny. Gdy w 1942 roku późniejszy kardynał przyjeżdżał do Lasek, w pewien sposób były one zapleczem dla walczącej Warszawy. Momentem kulminacyjnym było Powstanie Warszawskie. W Laskach istniał szpital polowy. Pojawiło się pytanie, jak bardzo można zaangażować się w pomoc walczącej Warszawie, równocześnie biorąc odpowiedzialność za niewidomych. Matka postawiła sprawę jasno: jeżeli naród w 1939 roku podjął decyzję o walce, niewidomi również powinni być cząstką tej walki. Ta heroiczna postawa wpływała na innych, m.in. na księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego – opowiadał Szymon Sławiński, zastępca dyrektora redaktora naczelnego Programu 3 Polskiego Radia, autor książki dla dzieci o matce Elżbiecie Róży Czackiej pt. "Róża", a dawniej dyrektor generalny ​Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. 

Zobacz serwis specjalny o kardynale Wyszyńskim
Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png

W audycji pojawiły się także wypowiedzi kardynała Kazimierza Nycza - arcybiskupa metropolity warszawskiego, i biskupa Rafała Markowskiego - przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego uroczystości.

Edukacyjna sesja wykładowa „Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka”/Katolicka Agencja Informacyjna

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: siostra Radosława Podgórska (Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża), Szymon Sławiński (zastępca dyrektora redaktora naczelnego Programu 3 Polskiego Radia, autor książki dla dzieci o matce Elżbiecie Róży Czackiej pt. "Róża", b. dyrektor generalny ​Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach)
Data emisji: 7.09.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

Czytaj także

Bratankowie Stanisława Augusta: portret podwójny

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 23:15
Ostatni król Polski miał dwóch bratanków: starszego Stanisława i młodszego Józefa zwanego Pepi. Tego pierwszego faworyzował i pragnął uczynić swym następcą, ale to przede wszystkim o tym drugim dziś pamiętamy. Każdy z nich wybrał inną drogę życiową, dokonania i zasługi obu także są bardzo różne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 września 1939 roku oczyma Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 23:12
31 sierpnia 1939 r. o godz. 0.30 w nocy Adolf Hitler podpisał rozkaz ataku na Polskę. Termin został wyznaczony na godzinę 4.45 dnia następnego, 1 września. Jak wspominali ten dzień żołnierze i cywile? Z czym jeszcze wiązały się dla nich wrześniowe wydarzenia? Z jakiego powodu Polska została osamotniona w działaniach? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnawał Solidarności – druga strona medalu. Więźniowie polityczni lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 23:00
Okres "karnawału Solidarności" oraz lata 80. powszechnie traktuje się jako złagodzenie polityki represyjnej systemu, jednak miał on niejednoznaczny charakter. Także w latach 1980-1981 odbywały się procesy polityczne i ludzie trafiali do więzienia. A ostatni więzień polityczny PRL, Józef Szaniawski, opuścił więzienie 22 grudnia 1989 roku, wiele miesięcy po wyborach z czerwca 1989 roku.  
rozwiń zwiń