X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brak ciekawości jest wbrew naturze

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 13:02
– Naturą człowieka jest poznanie, chcemy odkryć to, czego nie wiedzieliśmy, z czczej ciekawości. Po to jest nauka - powiedział prof. Aleksy Bartnik w "Klubie Trójki".
Audio

 

Skryty za okularami i menzurkami w głębiach laboratoriów – oto portret polskiego naukowca. O efektach ich pracy, i to tylko tych najbardziej spektakularnych, dowiadujemy się dopiero przy rozdawaniu ważnych nagród lub publikacji artykułów w czasopismach niefachowych.

Polski naukowiec nie chce lub nie potrafi opowiadać o swojej pracy, a tym samym popularyzować nauki.

- Popularyzacja nauki jest obowiązkiem naukowców, z wielu powodów, ale przede wszystkim, dlatego, że naukowcy żyją z podatków, a uczciwość wymaga, by one były rozliczone, czyli naukowiec ma obowiązek mówić, co robi – powiedział Tomasz Rożek, dr fizyki.

Zgodził się z nim prof. Aleksy Bartnik, wykładowca Instytutu Fizyki Teoretycznej UW, który stwierdził, że obowiązkiem naukowca jest nie tylko wykładać studentom i prowadzić doktoraty, ale też w przystępny sposób mówić szerokiej publiczności o badaniach.

Jedną z przyczyn braku takiego działania ze strony naukowców jest fakt, że są oni rozliczani z ilości publikacji, a nie wliczają się tu publikacje popularno-naukowe. – Jeżeli ja mam do napisania artykuł w „Physical Review” lub trzech fajnych artykułów popularno-naukowych, to ja wiem, co wybiorę – powiedział Bartnik.

Tworzy się tu przestrzeń dla dziennikarzy naukowych, którzy, zdaniem Rożka, powinni być kimś w rodzaju tłumacza z hermetycznego języka naukowego na codzienny. – Naukowiec może nie mieć czasu na pisanie do gazet codziennych, ale powinien znaleźć czas na rozmowę z dziennikarzem lub wygłoszenie wykładu – podkreślił.

A może problemem nie jest chęć przekazywania wiedzy naukowej, ale jej treść, może nauka jest po prostu nudna?

– Dziś, po XX. wieku, wiemy, z czego zbudowana jest materia, jak działają atomy i jak powstał wszechświat, to są rzeczy fenomenalnie ciekawe! - zaprzeczył Bartnik.

Profesor dodał, że rodzaj ludzki jest stworzony do tego, by być ciekawym, już Arystoteles mówił, że naturą człowieka jest poznanie. – I ta ciekawość, która jest wewnętrzną naturą człowieka, jest marnowana, zainteresowania ludzi kieruje się na rzeczy nieistotne – wyjaśnił.

Tomasz Rożek, który sam zrezygnował z pracy akademickiej i poświęcił się popularyzowaniu nauki w Polsce, powiedział, że widzi ogromny popyt na naukę. Najlepszym przykładem mogą być ogromne kolejki oczekujących na wejście do Centrum Nauki Kopernik, na Piknik Naukowy czy Śląską Kawiarnię Naukową.

Problem stanowi jedynie brak reklamy w mediach oraz nakładów finansowych. – Zawsze słyszę ten sam argument, że nauka się źle sprzedaje – powiedział.

Dlaczego naukowcy nie mogą być politykami? Po co właściwie popularyzować naukę i czy naukowcy piszą "z biedy”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w audycji "Klub Trójki 8 grudnia 2010”.

Aby jej wysłuchać wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

 

(asz)

Czytaj także

Kosmos nie tylko dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 16:06
Turystyka kosmiczna staje się coraz bardziej realna. Jesteśmy świadkami rewolucji, która dokonuje się na naszych oczach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast oglądania będziesz uczestnikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 13:40
Przeprowadzono testy wytrzymałościowe eksponatów w Centrum Nauki Kopernik. Dorosłym nic nie udało się zniszczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojny w cyberprzestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 12:03
Wszystko wskazuje na to, że wkroczyliśmy w nową erę wyścigu zbrojeń. Z tradycyjnego pola walki wojna coraz częściej przenosi się do Internetu. Zamiast czołgów, walczą ze sobą informatycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyznano Polskie Noble

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 18:30
W tym roku prestiżową nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymało jedynie troje naukowców.
rozwiń zwiń