5 mln ton rocznie. Tyle żywności marnujemy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 23:00
W ubiegłym roku ONZ ustanowiło 29 września Międzynarodowym Dniem Świadomości na Temat Strat i Marnowania Żywności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Victoria 1

lodówka jedzenie 1200.jpg
Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki

Na świecie co roku jedna trzecia produkowanej żywności jest marnowana. W Polsce rocznie marnuje się prawie 5 mln ton żywności. Najwięcej wyrzucają konsumenci – aż 60 proc., czyli blisko 3 mln ton, pomimo wielu akcji i apeli, aby żywność szanować.

Jakie są tego przyczyny? W jaki sposób można zapobiegać trwonieniu żywności? Przyglądamy się temu poprzez pryzmat działań Federacji Polskich Banków Żywności, która od lat ratuje żywność przed marnowaniem.

Posłuchaj
53:31 2021_09_27 22_05_45_PR3_Klub_Trojki.mp3 Nie marnujmy żywności! (Klub Trójki)

 

– Polska, w porównaniu z innymi krajami wysokorozwiniętymi, niestety ma podobne dane statystyczne. Rodzaj rzeczy wyrzucanych do kosza jest zbliżony, tak samo sytuacja wygląda w przypadku poszczególnych ogniw łańcucha żywnościowego. Najwięcej żywności marnują gospodarstwa domowe  to kwestia nieprzemyślanych zakupów, kupowania na zapas czy robienia zakupów, kiedy jesteśmy głodni. Żywność marnuje się również w takich gałęziach jak produkcja pierwotna, przetwórstwo, handel oraz gastronomia – mówi Beata Ciepła, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W związku z tym w ramach programu PROM, którego liderem jest Federacja Polskich Banków Żywności, powstała "Strategia racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności". Jest to pierwsza w Polsce próba kompleksowego zajęcia się kwestią przeciwdziałania stratom i ograniczania marnotrawstwa żywności z analizą stanu obecnego.

Dzień Walki z Marnowaniem Żywności / Banki Żywności

– Od 2020 roku Polska została zobligowana przez Komisję Europejską do składania sprawozdań dotyczących ilości marnowanej żywności. Do tego momentu nasz kraj nie był przygotowany do liczenia strat, brakowało metodologii, nie było punktu odniesienia. Projekt pozwolił zbadać skalę, 5 mln to właśnie wynik tego badania – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie, i dodaje, że poza wspomnianymi wyliczeniami podjęto się opracowania modelu monitoringu strat również na potrzeby sprawozdawczości krajowej, by wskazywać, w jakim kierunku zmieniać prawo, aby ograniczyć marnowanie żywności.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Beata Ciepła (prezes Federacji Polskich Banków Żywności, prezes BŻ w Krakowie), Marek Borowski (prezes BŻ w Olsztynie) 
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 22.05

mk

Czytaj także

Jedzenie – jak go nie marnować?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 10:30
W polskich piekarniach powstaje nawet do kilku ton odpadów tygodniowo. Naukowcy z olsztyńskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk tworzą właśnie aplikację dla piekarń, która ma ograniczyć marnowanie żywności. Aplikacja ma tak zaplanować produkcję, aby wszystko udało się sprzedać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy musimy marnować żywność?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 11:00
Rocznie w polskich koszach ląduje 5 mln ton żywności, z czego za blisko 3 mln ton odpowiadają konsumenci. To tak jakby w każdej sekundzie w polskich domach do śmieci trafiało 92 kg jedzenia, czyli 184 bochenki chleba.
rozwiń zwiń