Nord Stream 2 – instrument polityczny w rękach Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nord Stream 2 – instrument polityczny w rękach Rosji
55 proc. ankietowanych Niemców opowiedziało się za rezygnacją z importu rosyjskiej ropy i gazu, nawet jeśli miałoby to doprowadzić do problemów z zaopatrzeniem w kraju. Przeciwnych była mniejszość, bo 39 proc.Foto: shutterstock.com/Frame Stock Footage

Jak mające miejsce 26 września wybory do Bundestagu wpłyną na stosunki między Warszawą a Berlinem? Jakie mogą być konsekwencje uruchomienia Nord-Stream 2 dla bezpieczeństwa energetycznego Europy? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w "Klubie Trójki" wraz z ekspertem ds. relacji polsko-niemieckich prof. Bogdanem Musiałem, dr. Szymonem Kardasiem z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Mariuszem Marszałkowskim, analitykiem ds. energetyki.

Angela Merkel a Nord Stream 2

Zwycięstwo socjaldemokratów w wyborach do Bundestagu kończy erę Angeli Merkel. Jak jej rządy wpłynęły na relacje polsko-niemieckie? Czy była ona, jak oceniają niektórzy, najbardziej propolskim z niemieckich polityków? Prof. Bogdanowi Musiałowi, ekspertowi ds. relacji polsko-niemieckich mieszkającemu w Niemczech, trudno było zgodzić się z tą opinią.

– Stosunki polsko-niemieckie za czasów Merkel pogorszyły się. Niemcy grają antypolską kartą i używają jej, aby odwrócić uwagę od problemów, które oni stworzyli przez jej politykę – twierdził gość "Klubu Trójki". – Za czasów kanclerskich Angeli Merkel zostały wybudowane obydwie nitki Nord Stream 2. Decyzję podjął poprzedni kanclerz Gerhard Schröder z Władimirem Putinem, a ona ją przyjęła. Stwierdzenie, że nie miała na to wpływu, jest nieprawdą. Nord Stream 2 jest jednym z instrumentów Putina w polityce zagranicznej, a niemiecki rząd to wspiera. Angela Merkel jest za to odpowiedzialna.

Posłuchaj

52:54
Nord Stream 2 a relacje polsko-niemieckie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Kłótnia w rodzinie europejskiej dla Rosji jest zawsze dobrą wiadomością"

Powszechnie uważa się, że Nord Stream 2 to projekt geopolitycznie zły, bo uzależniający Europę Środkową od Rosji. Jak uruchomienie tego gazociągu wpłynie na politykę zagraniczną Rosji? – Ten gazociąg rodzi szereg wyzwań dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, natomiast nie jest to kwestia zwiększania zależności, a raczej dawania Moskwie pewnych dodatkowych instrumentów oddziaływania w różnych sferach na sytuację w Europie – powiedział główny specjalista w zespole rosyjskim w Ośrodku Studiów Wschodnich dr Szymon Kardaś, mając na myśli m.in. spowodowanie przez Rosję sporu pomiędzy krajami takimi jak m.in. Niemcy i Austria a krajami Europy Środkowo-Wschodniej. – Kłótnia w rodzinie europejskiej dla Rosji jest zawsze dobrą wiadomością – podsumował rozmówca Michaliny Szymborskiej.

Jak Nord Stream 2 wpłynie na ceny gazu?

W jaki sposób uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 wpłynie na ceny gazu w Europie Środkowo-Wschodniej? – Trzeba pamiętać, że mamy duży kryzys cenowy w całej Europie, zwłaszcza jeżeli chodzi o jej zachodnią część. Wysoka cena gazu, która obecnie obowiązuje, ma pokazać Europejczykom to, że trzeba jak najszybciej uruchomić gazociąg Nord Stream 2. Rosjanie z jednej strony oczywiście chcą, żeby można było przesyłać gaz z pomięciem terytorium Ukrainy, a z drugiej strony wiedzą, że takie działanie będzie wpływało na kontekst polityczny wewnątrz Unii Europejskiej – ocenił analityk ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.

O co chodzi w porozumieniu ws. Nord Stream 2? Co dalej z gazociągiem?/OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: prof. Bogdan Musiał (ekspert ds. relacji polsko-niemieckich), dr Szymon Kardaś (główny specjalista w zespole rosyjskim w Ośrodku Studiów Wschodnich), Mariusz Marszałkowski (analityk ds. energetyki)
Data emisji: 28.09.2021
Godzina emisji: 22.08

kr

Polecane