Fenomen Chopina. Dziedzictwo kompozytora w świetle Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 22:05
W Warszawie trwa finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki. Na czym polega fenomen muzyki Chopina? Jak można go kontynuować? Co twórczość wielkiego kompozytora oznacza dla Polaków? 
Włoska pianistka Leonora Armellini (L-tyłem) oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Filharmonii Narodowej Andrzej Boreyko (P) podczas koncertu w ramach finału Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie
Włoska pianistka Leonora Armellini (L-tyłem) oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Filharmonii Narodowej Andrzej Boreyko (P) podczas koncertu w ramach finału Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

 Leonora Armellini konkurs chopinowski 2021 1200 pap.jpg
Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Specjalny cykl w Trójce

– To muzyka, która porusza wszystkie serca. Chopin był genialnym kompozytorem, który na całym świecie jest kochany, słuchany i to niekoniecznie przez ludzi z wykształceniem muzycznym. Genialna muzyka jest dostępna dla każdego, to wielkie mistrzostwo Chopina jako kompozytora – powiedziała Lidia Grychtołówna, pianistka i pedagog, laureatka VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955 roku.

Posłuchaj
48:26 2021_10_19 21_10_49_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polskie dziedzictwo. Konkurs Chopinowski (Klub Trójki)

 

Pierwszy Konkurs Chopinowski

–  Jednym z punktów, który przyświecał powstaniu Konkursu Chopinowskiego, było, by jego muzyka zaczęła wybrzmiewać w domach zwykłych ludzi, a ci mogli się nią zachwycać. Dzięki wydarzeniu okazało się, że nawet osoby, które uprawiały tę muzykę zawodowo, kaleczyły intencje kompozytora. Profesor Jerzy Żurawlew, inicjator idei, pomyślał, że trzeba z tym skończyć. W 1927 roku zorganizował pierwszy międzynarodowy Konkurs imienia Fryderyka Chopina. Do Warszawy przyjechało wtedy wielu pianistów, choć nie można porównać ich liczby do tej związanej z dzisiejszą edycją. Wyłoniono nawet laureata, został nim Rosjanin, Lew Oborin – wyjaśniła gość "Klubu Trójki".

Przebieg konkursu 

– Już na początku postanowiono, że wydarzenie będzie organizowane cyklicznie, co pięć lat. Konkurs Chopinowski miał się oczywiście odbywać w Polsce. Do 1939 roku udało się zorganizować trzy takie wydarzenia – powiedziała Lidia Grychtołówna.  Po wojnie w 1949 roku odbył się kolejny, czwarty konkurs. Był bardzo interesujący. Warszawa była jeszcze w ruinach. Miałam okazję uczestniczyć w tym konkursie wraz z moją panią profesor. Wysłuchałyśmy go całego. Jury siedziało za zasłoną, a nazwiska uczestników nie były wymieniane. Identyfikowano ich numerami. Publiczność miała możliwość prowadzenia notatek – wspominała.

Zakochani w Chopinie 

– Z muzyką Chopina zetknąłem się w moim rodzinnym domu. Mój tata był organistą. Później trafiłem do szkoły muzycznej, do klasy klarnetu. W roku 1980 wybuchło tam wielkie zamieszanie. Wyjechaliśmy do Warszawy na przesłuchania konkursowe. To właśnie wtedy moja miłość do Chopina rozkwitła i twa do dziś. Pięć lat później miałem okazję uczestniczyć w konkursie ponownie. Gdy pracowałem już samodzielnie, w instytucjach kultury na północnym Mazowszu, nie wyobrażałem sobie, by nie podzielić się z moimi wychowankami tą uniwersalną, przecudowną polską muzyką  powiedział Artur Wiśniewski, prezes Fundacji "Tak dla Rodziny", pasjonat i propagator muzyki.

Tradycja i dziedzictwo 

– Jako Polacy jesteśmy zobowiązani, by eksponować tę twórczość i zarażać nią wszystkich wokół. To dziedzictwo, które posiadamy  podkreślił. – W swojej działalności organizowałem koncerty chopinowskie. A gdy odbywał się Konkurs, sprowadzałem do tych niewielkich często miejscowości uczestników i fortepiany, na których grywali. Cieszę się, że wielu młodych ludzi, uczniów, którzy nie mieli szansy spotkać się z tą piękną muzyką na sali koncertowej, mogło doświadczyć Chopina w wielkiej bliskości – zaznaczył. 

– Dbałem o to, by Chopin towarzyszył nam w licznych wydarzeniach kulturalnych. Jego muzyka nie jest elitarna. Ona trafia prosto w serca ludzi wrażliwych, którzy mieszkają nie tylko w dużych miastach, ale też w małych miejscowościach czy na prowincjach. Każdy z nas posiada swoją wrażliwość i piękną duszę. Wystarczy podać nam tę muzykę, a z pewnością wielu z nas będzie kontynuować jej tradycję – podsumował. 

W środę (20 października) późnym wieczorem, powinniśmy poznać nazwiska wszystkich laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Tegoroczne wydarzenie trwa do 23 października. 

***

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Lidia Grychtołówna (pianistka, pedagog, laureatka VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955 roku), Artur Wiśniewski (prezes Fundacji "Tak dla Rodziny", pasjonat i propagator muzyki)
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 21.10

zch

Czytaj także

Muzyka Powstania Warszawskiego i wpływ Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 23:10
Kończą się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańcy mierzyli się z dwiema potęgami: okupującą Polskę Rzeszą Niemiecką i ZSRR, planującym sowietyzację i wasalizację Polski. Jakie znaczenie miała muzyka podczas tych dwóch miesięcy? Co grali wówczas "od ręki", spontanicznie, zawodowi muzycy i amatorzy? Jakie utwory zagrzewały do walki, dodawały otuchy, pozwalały na chwilę relaksu i zapomnienia o rzeczywistości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończył się XVIII Konkurs Chopinowski. Specjalny cykl w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:51
Po tygodniach pianistycznych zmagań poznaliśmy zwycięzcę XVIII Konkursu Chopinowskiego. Okazał się nim Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu. Drugie miejsce – ex aequo, zajęli Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii. Od 4 do 22 października (od poniedziałku do piątku) w audycji "Trójka przed Południem" mogliśmy słuchać specjalnego cyklu, który przygotował nasz reporter – Paweł Turski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z salonów na listy przebojów. Jak twórczość Chopina przenikała do muzyki popularnej?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 22:00
Spójrzmy na dorobek naszego kompozytora z innej perspektywy. Kiedy Chopin stał się nie tylko kompozytorem narodowym, lecz także powszechnym dobrem popkultury? Jakimi to szło drogami, trybami, transkrypcjami? Jak doszło do tego, że jego kompozycje stały się dobrem powszechnym? 
rozwiń zwiń