Skrywane tajemnice świata. Co kryje Tajne Archiwum Watykańskie?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 22:13
– Udamy się dziś w miejsca niedostępne przeciętnemu człowiekowi. Jest ono zamknięte także przed innymi, wpływowymi osobami, które mogłyby użyć informacji tam schowanych przeciwko sprawie. Jednocześnie zasadne jest, by upowszechnić to, co nieujawniane obrasta legendami, półprawdami i interpretacjami, a dotyczy nas wszystkich – powiedziała Monika Małkowska i zaprosiła na rozmowę poświęconą Tajnemu Archiwum Watykańskiemu. 
Watykan
WatykanFoto: Shutterstock/TTstudio

– Tajne Archiwum Watykańskie od lat rozpala wyobraźnię naukowców i emocje zwykłych ludzi. Nic dziwnego. Wstęp do niego mają nieliczni, a łączna długość półek, na których zgromadzone są posegregowane dokumenty, wynosi 85 kilometrów – powiedziała autorka audycji. 

Polskiej ekipie udało się jednak dotrzeć do tych obiektów i danych oraz sfotografować archiwa dostępne kilku wyjątkowo uprzywilejowanym osobom.

Posłuchaj
50:04 2021_10_20 21_08_38_PR3_Klub_Trojki.mp3 Tajne Archiwum Watykańskie. Jakie skrywa tajemnice? (Klub Trójki)

 

Procedura 

– Pomysł pokazania dokumentów, przechowywanych w jedynym w swoim rodzaju archiwum, powstał kilka lat temu. Ciągłość tego miejsca jest nieprzerwana od dwóch tysięcy lat. Na podstawie zgromadzonych tam dokumentów chcieliśmy zobrazować różne fakty z historii naszej cywilizacji i  Europy. Uzyskanie zgód trwało około roku  – powiedział Janusz Rosikoń, fotograf.

– Rozpoczęliśmy korespondencję. Później czekała nas wizyta u biskupa, który od lat jest szefem Archiwum. Przedstawiliśmy mu nasze książki. Miesiąc później zostaliśmy zaproszeni po raz drugi. Po kilku godzinach rozmów uzyskaliśmy zgodę na wejście do budynku. To było niezwykłe przeżycie – przyznał gość "Klubu Trójki". – Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jesteśmy drugą ekipą, po belgijskiej, przed którą otwarły się drzwi tego miejsca. Każdy naukowiec możne napisać list i złożyć aplikację o wejście do Archiwum i otrzymanie wglądu do wybranych dokumentów. Z reguły jednak można zapoznać się z nimi wyłącznie w czytelni, o ściśle wyznaczonej godzinie – wyjaśnił. 

Archiwum

– Dostać się do tego olbrzymiego bunkra nie jest prostym zadaniem. Towarzyszyło nam jednak niezwykłe uczucie związane z możliwością fotografowania kilkusetletnich ksiąg, w których widzieliśmy dokumenty dotyczące wielu tematów. W tym Archiwum wciąż zdarzają się niespodzianki. Rozmawialiśmy z doktor, która dziesięć lat temu, porządkując teczki, natknęła się na dokument od lat uznany za zaginiony.  Dotyczył on historii templariuszy – powiedział fotograf. 

Tajne dokumenty 

– Warto dodać, że do czytelni może wejść każdy. Dokumenty, które mają więcej niż siedemdziesiąt lat, nie są już tajne i można z nich skorzystać. Warto też zaznaczyć, dlaczego archiwum nosi nazwę sekretnego. "Sekretny", w języku włoskim oznaczało "prywatne". Należało ono do papieża. Gdy minął okres karencji, dokumenty odtajniano – zaznaczył. 

– Zdarzają się jednak wyjątki. W ubiegłym roku, w terminie wcześniejszym niż zakłada procedura, odtajniono dokumenty dotyczące Piusa XII. Wszystko związane było z oczernianiem go i jego dokonań – dodał. 

Zwieńczenie prac

Praca polskich badaczy została zwieńczona albumem "Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty historii Kościoła". To zbiór unikalnych zdjęć skarbów, do którym mało kto ma dostęp. Autorzy opowiadają i unaoczniają historię naszej kultury, sekretnej, utajnianej, tym bardziej wymagającej wyjaśnienia. Osobne rozdziały, zilustrowane dziesiątkami zdjęć, traktują o wyprawach krzyżowych, inkwizycji, konkwistadorach i misjonarzach, procesie Galileusza oraz o milczeniu papieża Piusa XII wobec hitlerowskich zbrodni.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Janusz Rosikoń (fotograf, wydawca, podróżnik)
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 21.08

zch

Czytaj także

Polskie ślady na ziemi włoskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 23:15
Z Włochami wiele nas łączy: poza wzmianką w polskim hymnie – Włosi z kolei nas uwzględnili w swoim hymnie narodowym – jest mnóstwo wspólnych szlaków, przeżyć, historycznych momentów. Na przestrzeni wieków pokolenia polskiej młodzieży wyjeżdżały pobierać nauki na Półwyspie Apenińskim. Z kolei włoscy artyści i architekci peregrynowali nad Wisłę, by upiększać pałace, dwory, posiadłości i miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 23:13
W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów. Większość powstała w adaptowanych budynkach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowane jest jednak "od zera". Instytucja otworzy swoje drzwi dla zwiedzających już za dwa lata. Wzrastanie nowego budynku na oczach Warszawiaków, stało się  przyczyną do dyskusji o architekturze. Zarówno tej powstającej, jak i tej obecnej w stolicy od lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poniatowski z Rzymu. Prof. Bender: zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:30
- W różnych opracowaniach próbuje się ustalić moment, kiedy Stanisław zaczął interesować się sztuką i kolekcjonerstwem. Trzeba podkreślić, że jego kolekcja dzieł sztuki starożytnej, malarstwa, a zwłaszcza kamei, była pokaźna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, dyplomata, była dyrektor Istituto Polacco w Rzymie, wykładowczyni KUL, znawczyni kultury włoskiej). 
rozwiń zwiń