Bernard Margueritte – rodowity paryżanin i polski patriota

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 22:13
Bernard Margueritte to rodowity paryżanin, ożeniony z Polką – architekt Joanną Giecewicz. Przed laty na stałe związał się z naszym krajem. Wciąż jest aktywny zawodowo i z przejęciem komentuje wydarzenia polityczne i medialne. Jego uwagi i opinie sprawiają, że powszechnie uważany jest za szczerego polskiego patriotę.
Bernard Margueritte
Bernard Margueritte Foto: Forum/Grażyna Myślińska

Posłuchaj
48:45 2021_10_21 21_09_02_PR3_Klub_Trojki.mp3 Bernard Margueritte i jego droga ku polskości (Klub Trójki)

 

Lata sześćdziesiąte

– Jeżeli mówimy o ludziach władzy w środku partii, było oczywiste, że to rozgrywki wewnątrz partyjne. Tak zwani partyzanci byli w natarciu i używali metod oraz argumentów, które próbowały pchać Polskę w kierunku Rumunii i łagodniejszego komunizmu. Łagodniejszego, czyli bardziej narodowego i samodzielnego w stosunku do Rosji – mówił Bernard Margueritte.

– To były dramatyczne wydarzenia. Ludzie postronni, którzy nie brali udziału w rozgrywkach, stawali się ofiarami. Część musiała migrować. Było przecież sporo Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy musieli opuścić kraj. To były ogromnie smutne chwile – powiedział w "Klubie Trójki". 

Relacja dla prasy zagranicznej 

– Miałem i mam żonę Polkę. Byłem też w polskiej rodzinie i uczyłem się języka. Do dziś jednak moja córka uważa, słusznie zresztą, że to skandal, że mówię tak samo. Uważam jednak, że pewne powiązania i płynąca z nich łatwość kontaktu z ludźmi, były bardzo ważne. Widziałem, jak koledzy przychodzili ze sztabem ludzi, w tym z tłumaczami. Było im znacznie trudniej nawiązać kontakt, szczególnie ze strajkującymi w Gdańsku czy w Szczecinie. Ja byłem sam i mogłem rozmawiać bezpośrednio z robotnikami i komitetem strajkowym. Oni zaś często nie mogli sobie na to pozwolić – wspominał.

Droga ku polskości

– Całe moje życie jest historią powolnego marszu ku polskości. Urodziłem się na ziemi francuskiej, ale wiem już, że spocznę na ziemi polskiej. Polska to moja żona, moje dzieci, które tutaj się urodziły. To także moje korzenie. Ten kraj nie jest mi obojętny. Nie mogę powiedzieć, że ta ziemia jest moją matką, ale jest moją rodziną. To zobowiązuje. Mozolna próba nauki polskości w moim przypadku, cały czasie się jednak nie skończyła – zaznaczył.

– Dochodzę do momentu, w którym czuję się nasycony polskością. Mam nadzieję, że jestem w stanie prosić o zaszczyt przyznania mi obywatelstwa polskiego. Zamierzam ubiegać się  to w najbliższej przyszłości. By wejść do rodziny polskiej, trzeba czuć się powołanym i czuć, że Polacy chcą mnie do siebie przyjąć – powiedział Bernard Margueritte.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: Bernard Margueritte
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 21.09

zch

 

Czytaj także

"Temperatura emocjonalna, optymizm i rodzaj odwagi". Jan Pietrzak gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 23:11
Jan Pietrzak od sześćdziesięciu lat komentuje życie publiczne w Polsce. Od czasów PRL, przez III RP, do dzisiaj. Jak patrzy na czasy współczesne? Czy jego dorobek znajduje w nich odbicie? Jak wspomina początki swojej działalności oraz raczkujący w latach siedemdziesiątych Program 3 Polskiego Radia? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys debaty publicznej w polskich mediach? Co na niego wpływa?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 22:08
Czy w Polsce mamy kryzys debaty publicznej? Jak funkcjonuje ona w naszym kraju i jaki wpływ na jej kształtowanie mają media? Czy możemy mówić o polaryzacji społecznej, stronniczości przekazów informacyjnych i wpływie mediów społecznościowych na jakość dyskusji? Zagadnienia związane z funkcjonowaniem debaty publicznej w Polsce były tematem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen Chopina. Dziedzictwo kompozytora w świetle Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 22:05
W Warszawie trwa finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki. Na czym polega fenomen muzyki Chopina? Jak można go kontynuować? Co twórczość wielkiego kompozytora oznacza dla Polaków? 
rozwiń zwiń