Po co nam ślub i wesele? Psycholog odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 22:00
Z jakich powodów w XXI wieku ludzie biorą ślub? Czy jest nam do czegoś potrzebny, czy może zbędny? Czy to, co następuje zaraz po ślubie, czyli wesele, musi być zawsze organizowane z pompą i tłumem gości? Czy wesele może być argumentem za ślubem?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/BONDART PHOTOGRAPHY

ślub wesele 1200.jpg
Ślub - jak pogodzić marzenia z rzeczywistością?

Ślub z rozsądku, z miłości albo żaden

Kiedyś związek małżeński zawierano raz na całe życie. W wielu przypadkach ślub dla dwóch łączących się rodzin stanowił rodzaj interesu. Uczucia rzadko brano pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji. W XX wieku dokonały się przemiany społeczne i obyczajowe. Przyczyniła się do tego najpierw I wojna światowa, potem młodzieżowa rewolucja 1968 roku. Obecnie sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała.

Jak zwraca uwagę Jacek Gientka, psycholog i terapeuta z przychodni "W Stronę Zmiany", z aktualnych statystyk wyłania się jednoznaczny obraz. – Ślubów jest mniej, a rozwodów jest więcej niż kiedyś. Jest znacznie więcej związków nieformalnych. Kiedyś mówiło się o nich jako o konkubinatach, co miało negatywny wydźwięk, ale ten zniknął. Jednak cały czas są osoby, dla których ślub, wesele, małżeństwo mają bardzo duże znaczenie. Decyzję podejmują często pod wpływem otoczenia, rodziców, ale nie czują już takiej presji wewnętrznej.


Posłuchaj
46:46 2021_10_27 21_11_57_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak zmienia się nasze podejście do instytucji małżeństwa? (Klub Trójki)

 

Wesele – targowisko próżności?

Niedawno wszedł na ekrany kolejny film Wojtka Smarzowskiego pt. "Wesele". I bije frekwencyjne rekordy. Bo na ekranie widzimy kumulację emocji, furę wydanych pieniędzy, snobizm i to wszystko, co może sprawić, że dzień weselny pełen będzie traumatycznych wydarzeń, czasem o niespodziewanie długotrwałych konsekwencjach.

WESELE - oficjalny zwiastun nowego filmu Wojtka Smarzowskiego/KinoSwiatPL

Dawno temu para młoda pojawiała się na własnym weselu tylko na chwilę lub wcale. Dziś w weselnym "spektaklu" biorą czynny udział nie tylko oni, ale i ich rodzice oraz rodzice chrzestni. – Tradycja zmienia się bardzo mocno i myślę, że za 10-15 lat zmieni się jeszcze bardziej – przewiduje Jacek Gientka.

Notoryczni małżonkowie

Są też tacy, którzy w "to" wchodzą, już na wstępie lekceważąc składane przysięgi, od razu zakładając, że "w razie czego" można je unieważnić. – Zdarzają się oczywiście osoby, które zawierają małżeństwo po kilka razy, ale należą one do mniejszości. Natomiast jeżeli mowa o rozwodach, dochodzi do jednego, a potem nie są już zawierane kolejne małżeństwa – informuje psycholog.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Jacek Gientka (psycholog, terapeuta z przychodni "W Stronę Zmiany")
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 21.11

kr


Czytaj także

Kolekcje dla siebie i dla narodu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 23:15
Polska nie jest krajem zasobnym w arcydzieła. Nie zawsze tak było, jednak historia sprawiła, że byliśmy wielokrotnie z nich ograbiani. Zwłaszcza, gdy nie było naszego państwa na politycznej mapie świata. Po II wojnie światowej polskie muzea z trudem odzyskiwały siły: większość cenniejszych zabytków wymagała zabiegów konserwatorskich, niektóre skarby – dla ich ocalenia – wywieziono za granicę, upaństwawiano prywatne majątki, w których znajdowały się często wartościowe zbiory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 23:13
W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów. Większość powstała w adaptowanych budynkach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowane jest jednak "od zera". Instytucja otworzy swoje drzwi dla zwiedzających już za dwa lata. Wzrastanie nowego budynku na oczach Warszawiaków, stało się  przyczyną do dyskusji o architekturze. Zarówno tej powstającej, jak i tej obecnej w stolicy od lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z salonów na listy przebojów. Jak twórczość Chopina przenikała do muzyki popularnej?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 22:00
Spójrzmy na dorobek naszego kompozytora z innej perspektywy. Kiedy Chopin stał się nie tylko kompozytorem narodowym, lecz także powszechnym dobrem popkultury? Jakimi to szło drogami, trybami, transkrypcjami? Jak doszło do tego, że jego kompozycje stały się dobrem powszechnym? 
rozwiń zwiń