Walka z uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:09
Jak dużym problemem jest obecnie uzależnienie od substancji psychoaktywnych u dzieci i młodzieży? Co powinno wzbudzić niepokój rodziców i opiekunów? W jaki sposób można zapobiegać uzależnieniom najmłodszych? Gdzie szukać pomocy? O tym właśnie Elżbieta Korczyńska rozmawiała w "Klubie Trójki".
 Z badań wynika, że mamy do czynienia z ok. 20 procentami młodych ludzi między 15 a 17 rokiem życia, którzy są po eksperymentach z narkotykam  mówi Agnieszka Słowik, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Powrót z U
– Z badań wynika, że mamy do czynienia z ok. 20 procentami młodych ludzi między 15 a 17 rokiem życia, którzy są po eksperymentach z narkotykam – mówi Agnieszka Słowik, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa "Powrót z U"Foto: tommaso79/Shutterstock

Jak wskazują badania naukowców także w Polsce, blisko dwa lata życia w stanie czasami bardzo dużych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa miało poważny wpływ na stan psychiczny zarówno u dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży. To z kolei zaowocowało wzrostem różnego rodzaju patologii: np. sytuacji przemocowych, ale także uzależnień m.in. od narkotyków.


dzieci edukacja książki wiedza 1200.jpg
Jak dodać dzieciom skrzydeł?

Posłuchaj
49:52 2021_11_22 21_09_23_PR3_Klub_Trojki.mp3 Problem narkotyków wśród młodych ludzi (Klub Trójki)

20 procent młodych ludzi eksperymentowało z narkotykami

Pierwsze pytania, które się pojawiają, brzmią: jak duży jest problem uzależnienia od narkotyków wśród dzieci i młodzieży? Czy i jak często młodzi ludzie sięgają po środki odurzające? – Wiemy, że to naprawdę jest duży problem – przyznaje Dorota Tkaczyk, prezes Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U", oddział w Lublinie oraz dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Terapii i Readaptacji w Albrechtówce. – Jeśli chodzi o nasz ośrodek, to aktualnie w kolejce oczekujących jest 37 osób, a 30 miejsc mamy zajętych. Ten okres jest dla nas bardzo ciężki: to czas, kiedy dzieci kontynuują to, co rozpoczęły w wakacje. Dodatkowo covid zrobił swoje i jest ogromne zainteresowanie terapią. Z jednej strony jest to korzystne, że dzieci się zgłaszają, że chcą się leczyć, natomiast jest to zjawisko bardzo niepokojące, że skala tego rozrasta się w sposób bardzo drastyczny – wskazuje.

– Z badań wynika, że mamy do czynienia z ok. 20 procentami młodych ludzi między 15 a 17 rokiem życia, którzy są po eksperymentach z narkotykami. Z naszych doświadczeń w pracy z rodzinami i młodzieżą wynika, że są środowiska, w których 50-60 procent młodych ludzi ma kontakt z narkotykami! – potwierdza Agnieszka Słowik, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa "Powrót z U" z siedzibą w Toruniu, a zarazem kierownik poradni profilaktyczno-społecznej. – Ale są też środowiska, które są wolne od uzależnień. Jednak jeżeli 20 procent młodych ludzi – to jest 1/5 populacji – jest po eksperymentach, a część z nich na pewno wejdzie w proces uzależnienia, to uważam, że jest bardzo duży problem – stwierdza.

Narkotyki od przyjaciela

Kolejnym problemem jest dostępność narkotyków i ich rozprowadzanie. Czy naprawdę za to odpowiadają wyłącznie dilerzy? – Jeżeli młody człowiek chce pozyskać środki psychoaktywne, to tak naprawdę pozyska je wszędzie. Trzeba odmitologizować sposób myślenia, że substancje psychoaktywne nasze dzieci pozyskują od dilerów. Tak naprawdę te środki rozprowadza się także w środowisku znajomych. Młodzi ludzie mówią często, że to są ich koledzy, przyjaciele, znajomi, osoby z bliskiego środowiska – tłumaczy Agnieszka Słowik.

Kryzys wieku dojrzewania czy środki psychoaktywne?

Rozpoznanie przez rodziców, czy ich dziecko eksperymentuje z narkotykami, jest, szczególnie we wczesnej fazie, niezwykle trudne. Tym bardziej że te dzieci początkowo nie wykazują takich intensywnych i bardzo niepokojących zachowań. – Bardzo często rodzice przychodzą po pomoc po dwóch latach od momentu, kiedy dziecko zaeksperymentowało z narkotykami! Więc przez te dwa lata, pomimo że to dziecko jest blisko rodziców, bywa pod ich obserwacją, bo przecież nie zawsze te dzieci są porzucone albo zaniedbywane, te pierwsze zachowania przypominają nam objawy kryzysu dojrzewania – wyjaśnia specjalistka z Torunia. – Dlatego trudno rodzicowi, który się nie zna, który nie ma na co dzień testów narkotykowych w domu, rozpoznać, co się dzieje z jego dzieckiem...


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Agnieszka Słowik (przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa "Powrót z U" z siedzibą w Toruniu, kierownik poradni profilaktyczno-społecznej), Dorota Tkaczyk (prezes Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U", oddział w Lublinie, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Terapii i Readaptacji w Albrechtówce).
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 21.09

pr


Czytaj także

Przestrzenie dostępne i przyjazne dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 23:15
Wszechobecne schody, wąskie przejścia, trudne do pokonania krawężniki – to najczęściej spotykane bariery architektoniczne. Powodują, że osoby z niepełnosprawnościami, ale też rodzice z dziećmi w wózkach czy osoby starsze, muszą uprawiać swoisty miejski survival. Czy tak musi być?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walcząc o marzenia. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 02:10
W Wąsoszach pod Koninem Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka buduje Osadę Janaszkowo, czyli ośrodek wspierający osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Inicjatywa jest możliwa dzięki wsparciu wielu instytucji i prywatnych darczyńców. Powstało już centrum rehabilitacji, a teraz tworzą się mieszkania treningowe. Nowe miejsce ma służyć integracji społecznej. W planowanej pracowni ramię w ramię będą pracowały dzieci sprawne i te z niepełnosprawnością. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola i znaczenie organizacji harcerskich i skautowych we współczesnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 21:11
W kraju działa kilkanaście organizacji harcerskich i skautowych, największe z nich to ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) oraz ZHR (Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej). Pracując z dziećmi i młodzieżą wszystkie odwołują się do tradycji Baden-Powella i Małkowskiego. Ale czy w dzisiejszych czasach to wystarczy? Czy młodzi ludzie są zainteresowani dziejami kraju i polską tradycją? W jaki sposób wychowanie harcerskie kształtuje charaktery i patriotyczne postawy? Jak organizacje te funkcjonują w czasie pandemii?
rozwiń zwiń