Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 22:00
Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma Die Dame z 1929 r.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use

Tym razem o tym, w jaki sposób Tamara Łempicka kreowała samą siebie, dlaczego tak często podróżowała i przeprowadzała się w coraz to inne miejsca oraz o tym, czy wreszcie doczekamy się kompleksowej wystawy jej twórczości w Polsce. A także o sztuce "Tamara" i o musicalu na Broadwayu. Oraz dlaczego takie talenty, jak Tamary, przez jakiś czas pozostawały na marginesie XX-wiecznej sztuki.


Marisa de Lempicka 1200.JPG
Tamara w rodzinie. Marisa de Lempicka gościem "Klubu Trójki"

Posłuchaj
50:14 2021_12_01 21_08_38_Klub_Trojki.mp3 Marisa de Lempicka o swojej prababce, Tamarze Łempickiej (Klub Trójki)

Rodzinna kolekcja: to, co najważniejsze

Przez całe życie Tamara budowała własny mit: przypisywała sobie np. zasługę spopularyzowania stylu zwanego art déco, któremu jednakże nie pozostała wierna przez całe życie. Jak to się stało, że w rodzinie Tamary, chociaż miała córkę Marie-Christine znaną później jako Kizette, potem dwie wnuczki i aktualnie dwie prawnuczki, nie ma właściwie żadnego bardziej znanego jej dzieła? Kto zawiaduje schedą po artystce?

– Trzeba zaznaczyć, że mamy prawa do jej dzieł, więc jeśli jakikolwiek jej obraz ma być reprodukowany bądź wystawiany, to musi to być za naszą wiedzą i zgodą. I to są prawa, które wygasają po 70 latach od śmierci artysty – tłumaczy Marisa de Lempicka. – Ale mamy to, co najważniejsze: jej pamiątki. Pierwsze rysunki Tamary, które stworzyła, mając 12 lat, i już na nich widać ten niesamowity talent; późniejsze obrazy, które zachowała – wylicza.

– Proszę sobie wyobrazić, że Tamara zjechała świat: uciekała z Sankt Petersburga, mieszkała w Paryżu, wyemigrowała najpierw do Los Angeles, później przeniosła się do Nowego Jorku, później do Houston, w końcu do Meksyku. I przez te wszystkie podróże wszystkie pamiątki miała zawsze przy sobie, podróżowały razem z nią. Więc dla mnie to jest największy skarb – opowiada prawnuczka artystki. – Oczywiście jej obrazy są wspaniałe i osiągają niebotyczne ceny na aukcjach, ale nie to jest najważniejsze – dodaje.

Tama Łempicka: życie artysty – Szkoła Historii Sztuki/YouTube Art History School


Tamara wraca do domu

– W ciągu ostatnich 20 lat było 18 monograficznych wystaw obrazów Tamary Łempickiej, m.in. w Londynie, Wiedniu, Madrycie, Mediolanie, Tokio. Niestety w Polsce nie, jeszcze nie. Ale to się zmieni niedługo, bo potrzeba tylko chęci, czasu i budżetu – deklaruje Marisa de Lempicka. – Rozmawiamy z Fundacją Kościuszkowską już od kilku lat o wystawie pod roboczym tytułem "Tamara wraca do domu" – zdradza.

– Ten tytuł oczywiście nie powstał z przypadku, bo babcia kochała Polskę, czuła się Polką, z Kizette rozmawiała po polsku, kłóciły się też tylko i wyłącznie po polsku. Kiedy ktoś pytał ją, skąd pochodzi, zawsze mówiła, że z Polski. W domu zachowała wiele polskich tradycji, gotowała polskie potrawy. Zawsze żałowała, że z powodu wojny i wszystkiego, co działo się później, nie była w stanie wrócić do kraju – opowiada prawnuczka Tamary Łempickiej. – Myślę, że to byłoby wspaniałe i piękne, gdyby taka wystawa odbyła się w Polsce. Nie tylko obrazów, ale i pamiątek po niej, z całą jej historią, która przecież jest tak bardzo inspirująca. Dla mnie to nierozerwalna całość – zapewnia.

#PolishIcons Tamara Łempicka/YouTube Instytut Adama Mickiewicza


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 21.08

pr

Czytaj także

Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 16:23
W monograficznym albumie poświęconym malarce wnuczka artystki wspomina m.in. ich pierwsze spotkanie, a także przyjęcia u Tamary Łempickiej, na których gościła Maria Józefa Belgijska, ostatnia królowa Włoch czy Octavio Paz, laureat Nagrody Nobla. Marisa de Lempicka pisze także o mniej znanym obliczy wybitnej malarki – bardzo opiekuńczej babci, szyjącej wnuczkom sukienki i eleganckie nakrycia głowy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:50
Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Tamary Łempickiej w Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:45
Sztuka międzywojennego Paryża daje panoramiczny przegląd przemian społeczno-kulturowych, których jednym z przejawów były dążenia emancypacyjne kobiet. Jedną z ikon tamtej epoki jest znakomita malarka z polskimi korzeniami, Tamara Łempicka. Między innymi jej prace można oglądać na wystawie "Paryż był kobietą" otwartej niedawno w oddziale Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ. Gościem specjalnym na wernisażu była prawnuczka Tamary Łempickiej, Marisa de Lempicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Xawery Dunikowski. Dotknąć koszmaru wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 22:13
Na jego życiu piętno odcisnęły dwie wojny światowe. W czasie pierwszej służył w Legii Cudzoziemskiej. Podczas drugiej był więźniem obozu koncentracyjnego. Xawery Dunikowski (1875-1964) to twórca związany z Krakowem, Paryżem i Warszawą. W swoich obrazach zawarł tragiczne doświadczenia z okresu, kiedy przez pięć lat był więźniem KL Auschwitz.
rozwiń zwiń