Kompendium wiedzy o historii. Naukowe opracowania badaczy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 22:13
Praca badawcza pracowników naukowych przynosi wiele cennych opracowań. W "Klubie Trójki" Wojciech Reszczyński postanowił pochylić się nad tymi dotyczącymi zagadnień historycznych. – O wartości tych pozycji i ogromie pracy autorów świadczą przypisy oraz zdjęcia. Autorzy muszą dotrzeć do jak największej ilość dokumentów, wspomnień i fotografii – powiedział, zapraszając na czwartkowe spotkanie.  
Praca badawcza pracowników naukowych daje nam szerokie kompendium wiedzy historycznej.
Praca badawcza pracowników naukowych daje nam szerokie kompendium wiedzy historycznej. Foto: Shutterstock

Gośćmi audycji byli profesor Wojciech Polak oraz profesor Sylwia Galij-Skarbińska, historycy z UMK w Toruniu. Naukowcy są autorami trzech prac poświęconych współczesnej historii Polski: "Czas przeszły zapisany", "Zbrodnia i grabież" oraz "Nikczemność i honor".

– Stosowana przez nas metoda odrzuca relatywizm, subiektywne podejście do faktów i moralności. Istnieją pewne zasady moralne, które wynikają z prawa naturalnego. Są one wspólne dla całej ludzkości. Nie wolno zabijać, kłamać, kraść itd. Jeśli będziemy uprawiać historię w sposób relatywny, bez uwzględnienia pewnych zasad moralnych, możemy dojść do absurdu – wyjaśniał profesor Wojciech Polak.

Odrzucenie relatywizmu

– Ktoś może zapytać, co złego było w stanie wojennym? Moja odpowiedź to: nie mogę pisać pozytywnie o tym okresie historii. Z punktu widzenia zasad moralnych, obowiązujących na całym świece, stan wojenny to była ludzka krzywda, zbrodnie, morderstwa, grabieże i odebranie narodowi prawa do samostanowienia. Historyk nie powinien być tylko kronikarzem. Ma prawo do ocen moralnych i to jest największa i najważniejsza tradycja historiografii europejskiej – dodał. 

– Najważniejszym celem pracy historyka i tym, co powinno mu przyświecać, jest dążenie do prawdy. To samo wydarzenie, ze względu na odczucia poszczególnych kwestii, może być różnorako postrzegane przez wiele osób. My jesteśmy jednak od tego, żeby odkrywać prawdę. Taki jest cel naszej pracy. Czasami nie jest ta prawda do końca wygodna, może się okazać brutalna i okrutna, ale to powinno przyświecać historycznym działaniom – wyjaśniała profesor Sylwia Galij-Skarbińska.

Czytaj także:

Dążenie do prawdy historycznej 

– Jeśli nauka zaczyna być nasączona ideologią, a w przekazach naukowych pojawiają się tego typu treści, zaczynamy tworzyć wydumane koncepcje, które często mają niewiele wspólnego z prawdą. Relatywizując rzeczywistość i uciekając od powszechnego systemu norm moralnych, które wynikają z prawa naturalnego, odrzuca się rzeczy oczywiste i powszechnie akceptowane – zaznaczył profesor Polak.

– Każde instrumentalne podjecie, mające niewiele wspólnego z nauką sprawia, że nie dostajemy tego, co byśmy chcieli. A zależy nam na opisie zgodnym z rzeczywistością – podsumowała profesor Galij-Skarbińska.

Posłuchaj
47:07 2022_01_13 21_10_36_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kompendium wiedzy o historii. Naukowe opracowania badaczy (Klub Trójki)

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: prof. Sylwia Galij-Skarbińska oraz prof. Wojciech Polak (historycy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 21.10

zch

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk: dbamy o kombatantów i działaczy niepodległościowych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 22:00
– Staramy się przywracać godność tym ludziom, którzy przez lata byli zapomniani, ale i stworzyć katalog osób, które w najcięższych czasach walczyły o naszą wolność – mówi w Trójce szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń