X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uratuj życie siedmiu osobom

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 12:38
Jak się pani czuje? - Dobrze, słyszałam, że dawcy żyją dłużej i to ze świadomością uratowania czyjegoś życia - powiedziała Magdalena Kudlik, która oddała nerkę swojemu tacie.
Audio

26 stycznia 1966 roku w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego udanego przeszczepu narządu. Była to nerka.

- Mówimy o tym z dumą i w rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantologii - powiedział prof. Sylwester Prokurat, nefrolog z Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Jak podał profesor, w 2010 roku dokonano 900 przeszczepów nerek, w tym 49 u dzieci. 2500 osób wciąż czeka na przeszczep, a około 15 000 jest dializowanych. - 1000 przeszczepów rocznie plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie - podkreślił.

Magda Kudlik ze spokojem wspomina niedawną operację, podczas której wycięto jej nerkę i przeszczepiono jej ojcu. - Procedura nie była skomplikowana, najpierw badania nerek, a potem rozmowa z psychologiem, która miała ocenić świadomość mojej decyzji - wyjaśniła. Kiedy obydwoje poczuli się lepiej, do Magdy dotarło, że to nie była zwykła operacja, a uratowanie czyjegoś życia, a przynajmniej poprawa jego jakości.

Na ten sam aspekt zwrócił uwagę profesora Prokurata, który powiedział, że z jedną nerką można normalnie żyć. Jeszcze bardziej można pomóc, deklarując wolę oddania narządów po śmierci. Mogą one uratować życie aż siedmiu osobom.

Paweł Klikowicz, koordynator portalu dawca.pl, powiedział, że historia Magdy pokazuje prawdziwą, ludzką twarz transplantologii. - Rozmawiamy nie tylko o narządach, ale także krwi i szpiku. Chcielibyśmy, by świadomość społeczeństwa polskiego w tej dziedzinie była większa - dodał.

 

Co zmienia się w życiu po oddaniu narządu? Jak polskie prawo reguluje kwestię oddawania narządów przez żyjących dawców oraz po śmierci?

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 

(asz)

Czytaj także

We wtorek obchodzimy Dzień Transplantologii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:08
Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego Wojciech Rowiński jest zdania, że los pacjentów czekających na przeszczep organów zależy od świadomości całego społeczeństwa. Według jego danych, obecnie takich osób jest w Polsce około tysiąca ośmiuset.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza Partnerstwo dla Transplantacji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 13:47
Szykuje się rewolucja w polskiej transplantologii. Szpitale za pieniądze będą dostarczały organy do przeszczepów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeszczep z wiarą

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 17:00
Przeszczepy wątroby udają się lepiej, jeśli biorca jest osobą religijną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transplantacja szansą na drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 08:15
W 1966 roku przeprowadzono w Polsce pierwszy udany przeszczep nerki.
rozwiń zwiń