Arcybiskup na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:40
– Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego, czy mu się, to podoba, czy nie – podkreślał redaktor Adam Szostkiewicz.
Audio
  • "Klub Trójki" poświęcony arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu

Metropolita lubelski zmarł nagle we włoskiej stolicy w wieku 62 lat. Przyczyną śmierci prawdopodobnie był wylew krwi do mózgu. Arcybiskup uczestniczył w plenarnym posiedzeniu Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której był członkiem.

Jerzy Sosnowski wspominał Go z zaproszonymi do studia gośćmi: prof. Antonim Dudkiem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej i Adamem Szostkiewiczem z tygodnika "Polityka", a także telefonicznie z osobami współpracującymi z Arcybiskupem.  – Był to mój bodaj ulubiony hierarcha polskiego Kościoła i zaczynam tę audycję z ciężkim sercem – mówił dziennikarz Trójki.

Adam Szostkiewicz podkreślił, że Józef Życiński próbował rozmowy ze światem liberalnym, nie popadając przy tym w nastawienie konfrontacyjne. - Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego , czy mu się, to podoba, czy nie - zaznaczył redaktor.

Także Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź", zwracał uwagę na szczególną gotowość abp. Józefa Życińskiego reagowania na znaki czasów, na bieżące wydarzenia. - Myślę, że wynikało to ze świadomości tego, że ludzie oczekują aby pasterze Kościoła nie tylko głosili ogólne zasady, ale też potrafili je aplikować  do rzeczywistości - stwierdził.

Prof. Antoni Dudek zauważył, że Arcybiskup przekroczył wiele tematów tabu, istniejących w polskim Kościele. - Zaczął ogłaszać co roku raport o finansach diecezji, publicznie ogłaszał swoje własne dochody. To było absolutną nowością - podkreślił. Adam Szostkiewicz zauważył, że abp Życiński nie znalazł wielu naśladowców tej słusznej inicjatywy.

- Inne dzieło Józefa Życińskiego, o którym warto wspomnieć, to Katolicka Agencja Informacyjna. Jedna z nielicznych rzeczy, którą się udało w 20-leciu wolnej Polski stworzyć przez ludzi Kościoła, współpracujących ze sobą katolików. Nie mamy wiele takich osiągnięć w wolnej Polsce - powiedział Szostkiewicz.

Arcybiskupa wspominali również: Marek Horodniczy, redaktor kwartalnika "Czterdzieści i cztery. Magazyn apokaliptyczny", Jan Bernard, założyciel Fundacji "Muzyka Kresów", Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego" i ksiądz Andrzej Luter.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(pg)

Czytaj także

W Rzymie zmarł Arcybiskup Józef Życiński

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:08
Informację tę podało biuro prasowe Komisji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Kazimierz Nycz : zmarł człowiek wielkiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:39
W Rzymie w wieku 62 lat zmarł metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński. Prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był człowiekiem rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 21:52
Adam Szostkiewicz o Józefie Życińskim: - Miałem wielokrotnie okazję, pracując w Tygodniku Powszechnym, z nim się zetknąć, posłuchać go, porozmawiać, czasem się pospierać, ponieważ był człowiekiem rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup Życiński wzbudzał kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 22:26
Antoni Dudek (IPN) - Był niesamowitym mówcą, był niesamowicie błyskotliwy i, co tu kryć, odcinał się tymi talentami od dominującej części polskiego duchowieństwa.
rozwiń zwiń