X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiele wątków polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 17:05
- Nawet uderzanie w tradycję i nastroje anty-tradycyjne też są w Polsce tradycją – mówi w "Klubie Trójki" historyk Ireneusz Wywiał.
Audio

W burzliwej debacie na temat modernizacji Polski rolę kluczową odgrywa pojęcie tradycji. Nastręcza ono jednak wielu problemów, między innymi dlatego, że o tradycji można mówić także w liczbie mnogiej.

Adam Szostkiewicz z tygodnika "Polityka" uważa, że jest wiele tradycji, do których Polacy mogą się śmiało odwoływać. Związane są z historią duchową, kulturalną, ale też polityczną. - Jak każdy stary naród europejski jesteśmy w tym sensie wielonurtowi. Ja sam mam swoje ulubione tradycje. Jedną z nich jest demokratyczna piłsudczyzna. Czuję też ogromny sentyment do przemian końca lat 80., dzięki nim jestem dumny z polskości.

Podobne zdanie wyraża Ireneusz Wywiał z "Wiadomości Historycznych". - Polska tradycja była zawsze wielowątkowa. Przed 1939 rokiem nasz kraj nigdy nie stanowił etnicznego monolitu.  W przedwojennym roczniku statystycznym tylko 66 procent obywateli przyznaje się do narodowości polskiej. Ta niejednorodność przyczyniała się do równoległego kultywowania wielu tradycji.

Są jednak takie elementy naszej kultury i historii, które jednoznacznie kojarzą się z polskością. Określamy je czasem jako stereotypy. Przykład stanowi tutaj pojęcie "Polak – katolik".

- Polskiej tożsamości nie da się od katolicyzmu oddzielić. Ja widzę też miejsce w naszym kraju dla ludzi nie wyznających tej wiary. Nie chciałbym jednak, żeby to, co przyjęte zostało natychmiast bombardowane amunicją grubego kalibru. Twórzmy różne rzeczy , ale nie próbujmy tego sobie nawzajem siłą wtłaczać do głów. Nie uważajmy się za lepszych dlatego, że jesteśmy bardziej tradycyjni lub bardziej modernistyczni  - przekonuje Ireneusz Wywiał.

Adam Szostkiewicz przypomina, że "Polaka – katolika" wymyśliła kiedyś polska inteligencja jako oręż do walki z rusyfikacją. - W zaborze rosyjskim Polak mógł się określać tylko przez swoją religię. Wtedy to było sensowne i skuteczne, potem zaczęło żyć własnym życiem i funkcjonuje tak po dzień dzisiejszy.

Według Szostkiewicza problemem jest to, że staliśmy się nadwrażliwymi i zbyt łatwo szarżujemy zarzutem o antypolskość.  - Polska opinia przywykła do tego, że za takie uważa się wszystkie artykuły zagranicznej prasy, które kojarzą nasz kraj z Holokaustem i obozami koncentracyjnymi.

Goście audycji zgodnie przyznają, że nawet PRL wniósł do polskiej tradycji nowe istotne wątki. - Możemy być dumni z tamtego dorobku kulturalnego. Przez te 50 lat kultura Polski się obroniła – mówi Adam Szostkiewicz.

Ireneusz Wywiał dodaje, że czasy PRL przyczyniły się też do podtrzymania naszego pędu do wolności.  - Zawsze narzucona władza wywoływała w polskim narodzie silny i aktywny opór.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(dmc)