X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mariana Pankowskiego teoria rozróby

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:18
- Skandal zakładałby, że jest grupa, którą Marian Pankowski chciałby zeskandalizować. Tymczasem on używał pięknego słowa "rozróba" i uprawiał ja na wielu płaszczyznach - wspomina Weronika Szczawińska, reżyserka teatralna.
Audio

- Był to pisarz, który był bardzo sensualny w swoim widzeniu świata. Odbieranie świata zmysłami i seksualność były dla niego bardzo ważne – dodaje Anna Nasiłowska, pisarka, krytyk literacki.

Jednocześnie nie był skandalistą. Sam o sobie mówił, że uprawiał rozróbę. – Mam wrażenie, że on ją uprawiał nie tylko w polszczyźnie, języku, ale też poziomie kodów kulturowych, narracyjnych, najświętszych – tłumaczy Weronika Szczawińska, reżyserka teatralna. Choć dramatopisarz bywał czasem bardziej radykalny niż różne stronnictwa i frakcje, nie chciał należeć do żadnej z nich. - Marian Pankowski z ogromnym wdziękiem umykał jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Pytany o swój ateizm odpowiadał, że religia jest wspaniałą rzeczą, wymykał się, pozostawał w dyskursie - mówi.

– Tak, Pankowski pozostawał poza układem, poza środowiskami emigracyjnymi. Trudno powiedzieć, gdzie on mógłby znaleźć partnera, on raczej szukał prawdy i to jest jego prawda – człowiek jest sensualny, ma w sobie żywioł seksualności – przyznaje Nasiłowska.

Być może ta prawda wynikała z optymizmu i pogody ducha, którą - jak sam przypuszczał - zaszczepiła mu matka. - To było zaszczepianie we mnie takiej wiary w życie, że właściwie nic tej wiary nie może osłabić - wyznał w 2006 roku będąc gościem trójkowej audycji "Lista ważnych pytań".

Aresztowany przez gestapo w 1942 roku, był więźniem Auschwitz, Gross-Rosen  i Bergen-Belsen, a mimo to, w wieku 87 lat mówił, że nie mógłbym sobie wyobrazić szczęśliwszego losu.

- Uważam, że mało kto ma takie szczęścia jak ja. Z rodziny ubogiej znaleźć się, dzięki trzem latom obozów koncentracyjnych, w Belgii, tam zrobić studia, doktorat, być profesorem, pozbyć się gruźlicy, założyć dom, rodzinę, pisać bez przerwy, pisać, pisać i dopisać się takich książek, jakie panowie mają przed sobą – mówił w 2006 roku rozmawiając w Trójce z Dariuszem Bugalskim i Jerzym Sosnowskim.

Aby usłyszeć więcej o poglądach Mariana Pankowskiego oraz znaczeniu jego twórczości dla polskiego teatru, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

* Marian Pankowski zmarł w Belgii 3 kwietnia 2011 roku. Znakomity powieściopisarz i dramaturg przebywając od wojny na emigracji, pozostawał w kraju prawie nieznany. Od kilku lat jego książki wznawia Korporacja Ha!art.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

W wieku 92 lat zmarł w Brukseli pisarz Marian Pankowski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 05:00
Marian Pankowski, pisarz uważany za najbardziej konsekwentnego demaskatora polskich mitów narodowych, zmarł w niedzielę - poinformował wiceprezes zarządu Fundacji Ha!art, Grzegorz Jankowicz.
rozwiń zwiń