Jan Gondowicz - człowiek, który zebrał wszystkie ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 11:30
Eseista, tłumacz i niesłychany erudyta był gościem "Klubu Trójki". W książce "Pan tu nie stał. Artykuły drugiej potrzeby" pisze o tym jak budowano Arkę Noego i jakie znaczenie mógł mieć barszcz w kulturze starożytnej Grecji.
Audio
  • Jan Gondowicz: Człowiek, który zebrał wszystkie ciekawostki

- Wszystko, co zaniedbanie, smutne, zapomniane i osierocone akumuluje pewną magię, która nie zawsze jest widoczna. Książka zapomniana, wygrzebana gdzieś w drugim rzędzie, na półce, potrafi nagle przemówić w taki sposób, jak szpilą w serce - mówi Jan Gondowicz, niesłychanej klasy erudyta, a jak sam siebie określa: honorowy prezes Klubu Miłośników Wiedzy Zbytecznej.

Z tym ostatnim trudno się zgodzić, bo każde spotkanie z tekstem Jana Gondowicza i z nim samym to niezwykła przygoda, która nakłania do dalszego, niekończącego się szperania w bibliotece.

W wydanej niedawno książce "Pan tu nie stał. Artykuły drugiej potrzeby" Jan Gondowicz porusza m.in. kwestię przeliczania starożytnych miar używanych podczas budowy Arki Noego, przygląda się biografii Ireny Adler (jednej z bohaterek Sherlocka Holmesa) i analizuje tekst naukowy "Barszcz w kulturze starożytnej Grecji".

W "Klubie Trójki" Jerzemu Sosnowskiemu opowiadał o pisanej właśnie książce o rysunkach Brunona Schulza i o swojej fascynacji zwykłym, szarym pyłkiem.

- Postanowiłem napisać psychoanalizę kurzu - zaczyna - Po eksponaty daleko nie musiałem chodzić, wystarczy, że się rozejrzę siedząc przy komputerze. Na książkach jest inny, za książkami jest inny, na ekranie jest inny, na kocie jest inny. Każdy to zna. Okazało się, że nie jestem pierwszy, o kurzu pisała masa ludzi w sposób niesłychanie odkrywczy: o tym, co się dzieje ze światłem, co się dzieje z dźwiękiem, jak się zmienia stykająca się z kurzem materia.

Jan Gondowicz pokazuje ścieżkę jak patrzeć na części składowe życia (nie tylko na książki) jak na rzeczy magiczne. Zbiór esejów "Pan tu nie stał. Artykuły drugiej potrzeby" ukazał się nakładem Wydawnictwa Nisza, a już niedługo Ha!Art wyda napisaną przez Gondowicza książkę "Paradoks o autorze".

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00.

usc

Czytaj także

Wyłącz świadomość, twórz przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:39
Nazwisko największego wynalazcy: przypadek - mawiał Mark Twain. Jakie jest nazwisko największego artysty i czy najciekawsze dzieła sztuki powstają właśnie przypadkiem? Przeczytaj wywiad z kuratorem Stachem Szabłowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia nieuleczalnego opętania

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 01:04
- Sprawiłem sobie porządny księgozbiór do pracy i do harców, fotel do siedzenia i myślenia oraz koty - na wszelki wypadek pięć - powiedział pewien tajemniczy gość Dwójki.
rozwiń zwiń