X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek, który wypełnił umowę o dzieło doskonale

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 13:59
- To, co mnie urzekło w życiu Jana Pawła II to była bliska ideałowi zgodność zamiaru z czynami – mówi Zbigniew Nosowski z miesięcznika "Więzi".
Audio

1 maja Kościół katolicki mocą autorytetu papieża Benedykta VI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Publicysta Zbigniew Nosowski odnosząc się w kontekście tego wydarzenia do kategorii świętości podkreśla, że każda osoba wyniesiona na ołtarze stanowi wielkie indywiduum. Cechą wspólną wszystkich świętych jest pewna transparencja - potrafią żyć tak, że patrząc na nich dostrzegamy Boga.

Według dziennikarza Rafała Porzezińskiego święci to po prostu ludzie "dobrej roboty", wykonujący ją w oparciu o podpisaną z szefem - Stwórcą umowę o dzieło. On swoją część kontraktu wypełnia bez względu na to, czy jesteśmy mu wierni. Zdaniem gościa "Klubu Trójki" takich osób jest wiele i tylko nieliczni z nich doczekali się zaszczytu wyniesienia na ołtarze.

Człowiekiem, który w realizacji boskiego kontraktu sięgnął ideału był zdaniem gości Dariusza Bugalskiego Karol Wojtyła. Jednak pontyfikat papieża Polaka spotykał się też ze stanowczą krytyką. Janowi Pawłowi II zarzucano, między innymi, zbytnią wiarę w dobro ludzi. Krytykowano zwłaszcza mało stanowczą reakcję Stolicy Apostolskiej na skandal związany z pedofilią, której dopuszczali się duchowni.

- Mówi się czasem w języku polskim o świętej naiwności. To taka postawa, która upatruje w ludziach dobro i w związku z tym może trochę bagatelizować zło – tłumaczy Zbigniew Nosowski.

Publicysta zaznacza, że Jan Paweł II tak bardzo wierzył w moc dobra, że czasem mógł nie doceniać w przypadku tego typu skandali mocy zła. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku ojca Marciala Maciela Degollado, założyciela zakonu Legionistów Chrystusa.

- Wydawało się, że mieliśmy do czynienia z człowiekiem, któremu Bóg błogosławi, bo rozwijało się jego wielkie dzieło. Wszystkie inne zgromadzenia cierpiały na brak powołań, a tam młodych chłopaków nie brakowało. Papież nie potrafił zrozumieć, że ktoś kto jest blisko Chrystusa mógł być notorycznym oszustem i prowadzić podwójne, a nawet potrójne życie – mówi gość Trójki.   

Publicyści ocenili także znaczenie beatyfikacji papieża Polaka dla naszego kraju. - Głęboko  wierzę, że dwie tak nieprzypadkowe osoby jak Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła w tym kraju nie rzucali ziarna na wiatr. Jestem głęboko przekonany, że istnieje wielu kapłanów, których jeszcze nie znamy z imienia i nazwiska, ale wkrótce poznamy poprzez owoce ich trudu. Podobnie myślę o klasie politycznej, nie tej czynnej dzisiaj. Wierzę, ze ludzie, którzy naprawdę chcą służyć społeczeństwu zajmą się w końcu polityką – tłumaczy Rafała Porzeziński.

Dziennikarz odpowiedź na pytanie o przyszłość Kościoła w ogóle odnajduje w pierwszej papieskiej encyklice. - Drogą Kościoła jest człowiek. Drogą człowieka jest zaś Jezus Chrystus.

Według Zbigniewa Nosowskiego teraz w Polsce potrzeba pracy od podstaw. Publicysta dostrzega kryzys religii katolickiej, widzi go także w sobie samym. - Te lata są chude, bo nie wykształcił się jeszcze model formułowania wizji dla Kościoła w Polsce bez Jana Pawła II. To wszystko dopiero dojrzewa.

Aby wysłuchać całej audycji należy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(dmc)

Czytaj także

Właściwy sens beatyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 12:11
- Ogromnie ważne jest to, żebyśmy dostrzegli właściwy sens beatyfikacji i potrafili oddzielić sacrum od profanum - mówi o. Andrzej Koprowski z Radia Watykańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież, który wyszedł poza mury

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 08:00
- Jan Paweł II przekonał wiernych, że zadaniem papieża nie jest przyjmowanie hołdów od wielkich tego świata. Równie dobrze może on witać się z biedotą na ulicach Caracas – mówi Tomasz Królak z KAI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błogosławiony Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 10:38
Papież Benedykt XVI: Naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży, Jan Paweł II, papież, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa, 22 października każdego roku.
rozwiń zwiń