X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Głośniej" - reportaż Anny Sekudewicz o Hannie Krall

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:00
- Czas to jest pamięć, a pamięć jest potrzebą człowieka - mówi w reportażu "Głośniej" Hanna Krall, która w książkę "Biała Maria" wplata swoje wojenne wspomnienia.
Audio
  • Głośniej - reportaż Anny Sekudewicz o Hannie Krall

- Zawsze wiedziałam, że chcę być reporterką, że chcę pisać. W czasie wojny byłam odizolowana od świata, więc byłam go bardzo ciekawa - mówi Hanna Krall w reportażu "Głośniej".


Reportaż Polskiego Radia, którego bohaterką zgodziła się zostać Hanna Krall, powstawał dwa lata. Dziennikarka i pisarka zazwyczaj chowa się za historiami swoich rozmówców. Mówi, że ma problem z mówieniem o sobie w pierwszej osobie, a opowieści innych to najciekawsze, co jej się przydarzyło w życiu.

- Wydaje mi się, że ona ma bardzo mocno sprecyzowany obraz swojej osoby - mówi autorka reportażu Anna Sekudewicz - Nie chce by cokolwiek zostało naruszone. Z drugiej strony kto lepiej, niż ona, wie o tym, że aby dotknąć jakiejś tajemnicy, to trzeba się trochę odkryć.

Wspomnienia z czasów wojny, przeżycie w ukryciu lat zagłady, Hanna Krall wplotła w opowieści zawarte w tomie "Biała Maria".

/

- Otwiera się przed czytelnikiem, opowiada o sobie, o cudzie przetrwania i o historiach, które przydarzyły się innym - pisze w swojej recenzji Michał Nogaś z Trójki - Jest w "Białej Marii" Czarniutka, dziewczynka o pięknych oczach, która chowa się w szafie i której nikt nie chce zaprowadzić do chrztu. Krall napisze o niej po latach: "Znałam tę małą dość dobrze". Zapewne pisze o sobie…

- Na pewno będzie taki moment, kiedy pomyślę sobie: no co też ja z tym życiem zrobiłam. Pomyślę sobie wtedy, że chyba go nie zmarnowałam. Opowiadałam o rzeczach, które należało zapisać, o których trzeba było zawiadomić innych ludzi - mówi Krall - Jak można zrozumieć to, co się stało w czasie II wojny światowej? Nie tylko Żydom. To, co się przytrafiło Żydom, Niemcom, Polakom było jednym z najważniejszych doświadczeń ludzkości. To odsłoniło naturę człowieka, do samego końca, do samego dna. Za każdym razem nie jestem w stanie uwierzyć w to, że może istnieć takie zło i takie dobro.

Dokumentu, a także rozmowy Jerzego Sosnowskiego z jego autorką - Anną Sekudewicz, można wysłuchać klikając ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00.


usc

Czytaj także

Michał Nogaś o "Białej Marii" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 19:52
- To piękna i mądra książka. Napisana prawdziwie po mistrzowsku. Bez zbędnego słowa, prostymi zdaniami - pisze dziennikarz Trójki w recenzji dla kultura.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń