Twórcze zamieszanie podczas polskiej prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 17:00
Książka Baumana będzie punktem wyjścia Europejskiego Kongresu Kultury. - Jak ważne są pytania stawiane przez polskiego humanistę świadczy to, że w Wenecji Benedykt XVI wysiadł z gondoli i podjął z nim polemikę - mówi Jacek Żakowski.
Audio

Sprawowanie prezydencji w Unii Europejskiej sprowadza się zazwyczaj do spotkań polityków wysokiego szczebla, debat nad budżetami i rozdzielania funduszy. - Nam się to wydało niewystarczające. Po raz pierwszy będzie tak, że pod jednym dachem spotkają się politycy, twórcy, artyści, działacze organizacji pozarządowych – mówi o Europejskim Kongresie Kultury Michał Merczyński.

Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który jest współorganizatorem EKK, podkreśla, że osią kongresu jest książka słynnego polskiego filozofa i socjologa Zygmunta Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności", która powstała z myślą o tym wydarzeniu. - To będzie początek i zaczyn tego, o czym na kongresie będziemy rozmawiali – dodaje.

Uzasadniając wybór przewodnika, Jacek Żakowski, kierownik Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas, wyjaśnia, że jest to pomysł, który sam się narzuca: prof. Bauman jest obecnie jedynym polskim humanistą, który ma globalną pozycję, a w wielu krajach należy do wyroczni intelektualnych. – Wydobyliśmy to, co mamy najlepszego. Nie mamy nikogo takiego w muzyce i kinie, mamy Baumana w humanistyce – stwierdza.

Publicysta "Polityki" w rozmowie z Jerzym Sosnowskim przywołuje zdziwienie, jakie towarzyszyło mu podczas wizyty w Brazylii, gdzie na witrynie uniwersyteckiej księgarni znalazł kilka książek filozofa. – One tam były nie dlatego, że Bauman przyjechał, ale dlatego, że jest kluczową postacią dla zrozumienia współczesnego świata – mówi.

Idea Europejskiego Kongresu Kultury zainteresowała prof. Baumana, gdyż widział on potrzebę momentu refleksji i zastanowienia się, co dalej, w którą iść stronę. – To będzie kongres wielu trudnych pytań, to widać po panelach, które zaproponowaliśmy, oraz udziale wielu kontrowersyjnych osób. Spodziewam się, że będziemy drążyć pewne kwestie i książka Baumana już jest pewnym zaczynem – mówi Merczyński.

Jacek Żakowski dodaje, że obecnie w wielu krajach europejskich stawiane są fundamentalne pytania o miejsce kultury w nowej rzeczywistości. Podjął je także Benedykt XVI podczas wizyty w Wenecji, gdzie na spotkaniu z ludźmi kultury i biznesu polemizował z teorią Baumana na temat płynności współczesnego społeczeństwa i niestałości europejskiej kultury. Papież wskazał na możliwość wyboru między wyrażaną w kulturze płynnością, relatywizmem i ulotnością, a czerpaniem z "dobroczynnych źródeł sztuki, wiedzy, relacji między ludźmi i narodami".

- Ile razy się dotąd w historii zdarzyło, żeby papież oficjalnie polemizował z polskim intelektualistą? To znaczy, że Bauman jest w stanie sformułować tezę i odkryć pytanie, które jest kluczowym pytaniem współczesności: Jaki charakter ma nasza kultura? – podkreśla Jacek Żakowski.

Dlaczego Jonny Greenwood spotka się z Krzysztofem Pendereckim i co z tego wyniknie? Jakie są główne założenia Europejskiego Kongresu Kultury i oczekiwania wobec tego wydarzenia? Czym jest remiks jako kategoria współczesnej kultury? Na to i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć goście "Klubu Trójki". Aby go wysłuchać, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

 

Europejski

 

 

 

*Polska prezydencja w Unii Europejskiej rozpoczyna się 1 lipca 2011. W wigilię tego wydarzenia, 30 czerwca, przypada 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza, którego Rok uroczyście w Polsce obchodzimy. W tym właśnie dniu w Krasnogrudzie, miejscu dzieciństwa noblisty, odbędzie się uroczysta inauguracja prezydencji – spotkanie "Europejska Agora".

Szczegółowy program Europejskiego Kongresu Kultury znajduje się na stronie culturecongress.eu

Czytaj także

Polski desant kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 17:40
Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego wyjawił ambitny plan kulturalnych wydarzeń wokół polskiej prezydencji w UE. W "Klubie Trójki" zdradza także gwiazdy tegorocznego Festiwalu Malta.
rozwiń zwiń