X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bezdzietne matki": kobieta szczęśliwa bez dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 03:00
Decyzję o rezygnacji z macierzyństwa podjęły świadomie i zapowiadają, że nigdy jej nie zmienią. Chcą przekonać innych, że kobieta w życiu może realizować się nie tylko jako "matka swoich dzieci".
Audio

"Bezdzietne matki" to tytuł projektu fotograficznego przygotowywanego przez Izabellę Moczarną-Pasiek. Do udziału artystka zaprosiła kobiety które deklarują, że nie chcą mieć dzieci.

- Projekt ma podważyć społeczne tabu dotyczące płci pięknej. Tytuł, który jest oksymoronem odpowiada temu w jaki sposób ja postrzegam kobietę – mówi pomysłodawczyni.

Gość "Klubu Trójki" zauważa, że posiadanie dzieci jest w społeczeństwie pewnego rodzaju oczywistością. To właśnie dzięki macierzyństwu kobieta ma najlepszą szansę do samorealizacji. – Kobieta posiada niezwykłą kreatywną energię. Ten atrybut jest najczęściej przypisywany matce, ale energia kobieca niekoniecznie musi się manifestować przez macierzyństwo – tłumaczy artystka.

Według Izabelli Moczarnej-Pasiek często przedstawiane jest ono w sposób bałwochwalczy. W konfrontacji z rzeczywistością okazuje się jednak, że świadome wychowywanie dziecka to katorżnicza praca. - Pewne rzeczy tracimy w momencie, gdy decydujemy się na potomstwo.

Artystce do swojego projektu udało się pozyskać całe spektrum kobiet. Uczestniczki pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku. Te młode podkreślają, że inni słysząc o ich decyzji nie traktują tych słów poważnie. Są przekonani, że to podejście do macierzyństwa wkrótce ulegnie zmianie. Te starsze mówią natomiast, że nie żałują podjętej decyzji.

Jedną z "Bezdzietnych matek" jest Zofia Ślachetka, z zawodu psycholog. Jak przyznaje, oboje razem z mężem spotykają się bardzo często z niezrozumieniem społecznym. Rodzina i znajomi długo starali się ich przekonać do rodzicielstwa. Gość Trójki mówi, że podczas wielu dyskusji jakie z nimi przeprowadzili często padały powszechnie znane argumenty, że rodzina to przede wszystkim dzieci i, że czeka ich samotność na starość.

- Pracowałam kiedyś z osobami starszymi, które posiadały kilkoro dzieci, a i tak były samotne – ripostuje Zofia Ślachetka.

Zdaniem dr Krystyny Doroszewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zjawisko, o którym w swoim projekcie mówi Izabella Moczarna-Pasiek nie jest jeszcze do końca zbadane.

– Ta nowa koncepcja kobiecości odbiega od tej, do której jesteśmy przywiązani, głęboko zakorzenionej w religii i pochodzącej jeszcze z XIX wieku. Niegdyś kult prawdziwej kobiecości koncentrował się na takich cechach jak pobożność, uległość, czystość i domatorstwo. Tylko to mogło dać szczęście i nadawało sens jej życiu – tłumaczy psycholog.

Izabella Moczarna-Pasiek dodaje, że kwestia ta dotyczy bardzo wielu kobiet, ale tylko nieliczne decydują się o niej mówić publicznie.

Aby wysłuchać całej audycji należy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(dmc)

Zobacz więcej na temat: boks dzieci