X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krasnogruda, czyli miejsce spowiedzi Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 11:00
- Jako młody chłopak Miłosz obiecywał sobie, że pozostanie wierny obrazowi świata, który zapisał się w nim jako dziecku. Po latach powracał do Krasnogrudy, by rozliczyć się ze składanych obietnic - wyjaśnia Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.
Audio

30 lipca minęła 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Centrum obchodów stała się leżąca na pograniczu polsko-litewskim Krasnogruda, w której otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu (zlokalizowane w dawnym dworku rodziny Noblisty).

Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze wyjaśnia, że Krasnogruda była miejscem szczególnym w życiu Miłosza, z nim związana jest też duchowa historia pisarza. - W Krasnogrudzie Miłosz złożył swoje przysięgi. Jako człowiek dojrzały powracał do miejsca młodości, by rozliczyć się ze składanych obietnic. Odbywał spowiedź przed sobą samym. Zwierzał się też matce, o czym pisał w wierszu "Grób matki" – wyjaśnia gość Klubu Trójki.

Krzysztof Czyżewski przypomniał też treść przysiąg składanych przez młodego Miłosza. Obiecywał sobie wtedy, że pozostanie wierny obrazowi świata, który zapisał się w nim jako dziecku. Zapowiadał, że nie chce być taki, jak dorośli.

Kobiety w życiu Miłosza

Gość "Klubu Trójki" przypomniał też, że Krasnogruda była miejscem najważniejszych kobiet w życiu Miłosza.

Tu mieszkała jego matka i ukochane ciotki. Szczególnie bliska była mu Gabriela, którą wspomina w wierszu "Elegia dla N.N". Krasnogruda była też miejscem zawiedzionej, nastoletniej, tragicznej  miłości przyszłego Noblisty. Mało brakowało, żeby w tym miejscu Czesław Miłosz tragicznie zakończył swe życie. Gdy młody poeta ujrzał konkurenta wykradającego się z sypialni swej ukochanej, niejakiej pani Ireny, zagrał sam ze sobą w rosyjską ruletkę (może o tym przeczytać w niedawno wydanej "Biografii" Czesława Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka. Więcej dowiesz się klikając TU).

Po tych bolesnych  wydarzeniach  Miłosz coraz rzadziej odwiedzał Krasnogrudę. W czasie wojny dwór przeszedł pod zarząd niemiecki. Następnie majątek rozparcelowano. Budynek niszczał, zmieniał formę architektoniczną. Kilka lat temu, w wieloletnią dzierżawę przejął go Ośrodek Pogranicze. Jak wyjaśnia Krzysztof Czyżewski otwarcie w tym miejscu Miedzynarodowego Centrum Dialogu, było wypełnieniem woli samego Miłosza. - Chciał, by dworek stał się miejscem żywym, odbudowującym zburzone mosty.  Bronił się przed tym, by powstało tu muzeum jego imienia - dodaje.

 Krzysztof Czyżewski wyjaśnia, że Międzynarodowe Centrum Dialogu będzie miejscem  poświęconym edukacji w regionach pogranicza, praktyce budowania dobrego sąsiedztwa w wielokulturowych środowiskach, współpracy i wymianie doświadczeń z partnerami z różnych krajów. - Będziemy starali się spajać mozaikę różnych kultur w jedną tkankę - dodaje.

Dworek
Dworek w Krasnogrudzie; fot:  Michał Moniuszko/www.pogranicze.sejny.pl

 

Organizatorzy polskiej prezydencji w UE otwarcie Międzynarodowego centrum Dialogu wpisali to wydarzenie do programu jako "Wigilię Prezydencji".

W program kulturalny polskiej prezydencji włączają się również inne wydarzenia związane z Czesławem Miłoszem, np. wydanie audiobooków z wierszami noblisty czytanymi przez zagranicznych artystów czy prawykonania muzycznych interpretacji wierszy Miłosza przez m.in. Pawła Mykietyna.

O tych wydarzeniach Joanna Kiliszek (IAM) i Michał Merczyński (NINA) opowiadali w poniedziałkowym Klubie Trójki. 

Gośćmi "Klubu Trójki" byli także:

Tomasz Lipiński oraz Wojciech Fułek, którzy byli przewodnikami po Sopocie, gdzie po wojnie mieszkała matka Miłosza. Mieczysław Abramowicz opowiedział o urodzinowym koncercie w otwartym właśnie po remoncie Kościele/Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 

''

Czytaj także

Urodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 22:00
30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, w Krasnogrudzie zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu jego imienia.
rozwiń zwiń