X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magiczny świat szybowników

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 08:00
- Do końca życia nie zapomnę swojego pierwszego lotu. Nigdy więcej nie doznałem podobnych emocji – wspomina Zbigniew Nieradka, mistrz świata w szybownictwie.
Audio
Magiczny świat szybowników
Foto: DG Flugzeugbau/ Wikipedia, lic. CC

- Miałem to szczęście, że instruktor z którym leciałem przez cały czas milczał, dzięki temu mogłem w skupieniu podziwiać to, co działo się za kabiną szybowca. Podobnych emocji nigdy więcej nie doświadczyłem w swoim życiu - wspomina Zbigniew Nieradka, wicemistrz Europy i mistrz świata w szybownictwie.

Podobne wspomnienia ma Karol Staryszak, mistrz Europy w szybownictwie, który na początku swojej kariery chciał latać samolotami. Emocje, których doświadczył podczas pierwszego lotu szybowcem, skłoniły go do zmiany decyzji.

Co daje latanie szybowcami?

Goście "Klubu Trójki" zgodnie stwierdzili, że korzyści wynikające z latania szybowcami jest wiele, jednak trudno je wszystkie opisać i zdefiniować. Katarzyna Beuth-Jakubowska, która od kilku lat lata szybowcami wyjaśnia, że latanie nauczyło ją pokory. – Gdy człowiek znajduje się np. przy chmurach burzowych może poczuć swoją małość i uświadomić sobie, na jak wiele sytuacji nie ma wpływu. Dzięki lotnictwu nauczyłam się inaczej patrzeć na zagrożenia. Trudne sytuacje staram się przewidzieć z wyprzedzeniem - dodaje.

Zbigniew Nieradka zaznacza, że w zawodzie szybownika niezbędny jest tzw. ptasi instynkt. Dzięki temu o wiele łatwiej jest określić miejsce, w którym są dobre noszenia. –  Na ostatnich mistrzostwach Europy leciałem z Litwy do Polski. W okolicach Suwałk pogoda się pogorszyła. Miałem problemy ze znalezieniem noszenia. Niespodziewanie zauważyłem orły. Co prawda krążyły w słabym noszeniu jak na ten dzień, ale postanowiłem zaryzykować i zostałem w tym miejscu. Intuicja nie zawiodła, bo po chwili siła wzrosła z 1.8 m/s do 2.6 m/s.

Jak działa szybowiec?

Warto pamiętać, że szybowce nie mają silnika. Sekret ich działania polega na odpowiednim zarządzaniu energią potencjalną, która znajduje się w kominie termicznym, czyli słupie wznoszącego się, gorącego powietrza. Na pewnym etapie ta energia zmienia się na kinetyczną. W Polsce szybowcem można pokonać nawet tysiąc kilometrów, w innych krajach nawet dwa razy tyle. Średnia prędkość szybowca wynosi od 80 do 250 km/h.

Aby dowiedzieć się więcej na temat szybowców, posłuchaj całej rozmowy.

Zobacz także filmy Karla Staryszka >>>

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00

(mz)