Pina Bausch w "Klubie Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 15:00
"Pina" Wima Wendersa to niezwykły film, nakręcony w technice 3D, stanowiący wspomnienie o jednej z najbardziej fascynujących postaci tańca nowoczesnego - Pinie Bausch.
Pina Bausch w Klubie Trójki
Foto: fot. materiały prasowe

Wim Wenders od dawna planował nakręcenie tego dzieła. Niemiecki reżyser poszukiwał klucza do przeniesienia na ekran fragmentów spektakli Tanztheater Wuppertal Piny Bausch i wpadł na pomysł, że należy wykorzystać technikę zdjęć trójwymiarowych. Niespodziewanie, tuż po rozpoczęciu realizacji, charyzmatyczna choreografka i tancerka zmarła nagle w czerwcu 2009 roku.

W rezultacie Wenders i współpracownicy Bausch stworzyli melancholijną i czułą opowieść o ulotnej sztuce tańca. Takie ośrodki, jak teatr z Wuppertalu, zazwyczaj nie przeżywają swoich twórców (by wspomnieć tylko zamknięcie Cricot 2 po śmierci Tadeusza Kantora), oglądamy więc zapewne wspomnienie niezwykłych przeżyć, jakich doświadczali widzowie "Cafe Müller" i innych spektakli niemieckiej artystki.

Zaś 3D, kojarzone dotąd z kinem rozrywkowym, okazuje się zadziwiająco przekonującym medium dla fascynacji i miłości, z jakimi tancerze wspominają swoją mistrzynię i wskrzeszają jej przedstawienia.

W "Klubie Trójki", poświęconym Pinie, gościć będziemy Aleksandrę Rembowską, autorkę książki "Teatr tańca Piny Bausch" oraz filmoznawcę - Marcina Pieńkowskiego.

Zapraszam tuż po 21, Jerzy Sosnowski

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.05.


Czytaj więcej w serwisie Kultura >>>

Zobacz więcej na temat: Jerzy Sosnowski Pina Bausch

Czytaj także

Teatr tańca Piny Bausch

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2009 21:00
Jej spektakl - NEFES - zamykał 30 czerwca Festiwal Mistrzów we Wrocławiu. - Od niedzieli 28 czerwca wiadomo było, że do Wrocławia nie przyjedzie...
rozwiń zwiń