Przywróćmy rzeki miastom

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 16:00
- W miastach zachodniej Europy rzeki są na ogół uregulowane, tam proces "cywilizowania" przyrody przebiegał znacznie wcześniej niż u nas – mówił planista i urbanista, dr inżynier architekt Krzysztof Domaradzki.
Audio
Szczecin
SzczecinFoto: szczecin.pl

Wiele miast na świecie zwróconych jest frontem do wody, czego o większości polskich miast powiedzieć nie sposób. Naturalnie wiele tu zapóźnień wynikających z poziomu zanieczyszczenia wód, z poszukiwania najtańszych, to znaczy najłatwiejszych sposobów zapewnienia miastu komunikacji (wzdłuż rzeki aż się prosi, by zamiast bulwarów poprowadzić drogę szybkiego ruchu) i tak dalej… Przyszła jednak pora na zmianę w tej materii i tak się faktycznie dzieje: w Bydgoszczy, Warszawie czy – zwłaszcza – w Szczecinie.

 Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, mówił w Trójce o planach zagospodarowania Śródorza. -  To była przestrzeń do tej pory wykorzystana gospodarczo. Jeszcze 10 lat temu nasz port szczeciński  był portem, który intensywnie eksploatował wszystkie nabrzeża. Dziś postęp techniki, cała technologia wokół przeładunków, pozwalają niektóre miejsca zwolnić i one zaczynają być ciekawe dla miasta – powiedział prezydent. Aż 140 h wysp Sródodrza ma zostać "przywróconych miastu”.

Wiosną ma rozpocząć się tam budowa mariny na 150 jednostek z nowym mostem zwodzonym. – Most będzie dużą atrakcją dla turystów, którzy będą chcieli spojrzeć na Szczecin właśnie z wyspy, z wyspy, z której tak naprawdę mogli spoglądać tylko ci, którzy tam pracowali – przekonywał Piotr Krzystek.

Projektant Tomasz Olszewski, zwycięzca konkursu na koncepcję zagospodarowania przestrzennego Portu i Cypla Czerniakowskiego w Warszawie, tłumaczył, że miasta zachodniej Europy urzekają, bo są blisko rzek i zapewniają do nich łatwy dostep. -  W Warszawie też od wielu lat mówi się o tym, by przywrócić Wisłę miastu i by miasto Warszawa zwróciło się w stronę rzeki i te ostatnie działania zmierzają w tym kierunku. Myślę, że dużo się zmieni w najbliższym czasie – mówił gość Trójki.

 W dniach 29 - 30 września odbędzie się w Szczecinie Waterfront Forum – największa w Polsce i w Europie Środkowo–Wschodniej konferencja poświęcona zagadnieniom zagospodarowania i zabudowy miast oraz regionów zlokalizowanych na brzegach akwenów. 

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po 21:00.

(pg)