Iran jest także w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 14:00
- Film "Rozstanie" dotyka podziału, który jest w całej naszej cywilizacji, także w Polsce, tylko nie jest podparty tak drakońskim prawem, nie jest tak głęboki, jak w Iranie – mówi Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy.
Audio
Kadr z filmu Rozstanie
Kadr z filmu "Rozstanie"

"Rozstanie"  Asghara Fahradiego, twórcy "Co wiesz o Elly?", to osadzona w realiach współczesnego Iranu konfrontacja ludzi należących do różnych klas społecznych i systemów wartości: liberalnego i fundamentalistyczno-religijnego. To opowieść o sprawach najważniejszych: prawdzie i sumieniu.

- To jest film, który szalenie mocno angażuje, on naprawdę  chwyta za gardło po hitchcockowsku i nie puszcza - mówi Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy. Gość "Klubu Trójki" podkreśla, że jest to dzieło nowej generacji irańskiej, które oglądamy z podziwem, bez poczucia wyższości,bo problemy w nim przedstawione dotyczą też nas, a nie tylko odległego Iranu. - W tym filmie dzieje się coś takiego, że chcemy wziąć stronę tych postępowych, ale potem okazuje się, że to nie jest takie proste, że i jedni, i drudzy się czegoś boją – zaznacza krytyk.

Zbigniew Miłuński, terapeuta i filozof, mówi, że dla niego bardziej interesujące w "Rozstaniu"  było nie to, w co wierzą jego bohaterowie, ale do czego swoich przekonań używają.  - Z pewnego punktu widzenia, nienależnie od tego, czy mamy do czynienia z tą fundamentalistyczną rodziną, czy z tą postępową, to oni wszyscy składają odpowiedzialność za to, co się wydarza na barki innych, nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny - tłumaczy gość Trójki.

Film "Rozstanie" okrzyknięty został przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina. Został nagrodzony na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. W polskich kinach pojawił się 7 października.

- "Rozstanie" to jeden z najlepszych filmów, jakie widziałem w ciągu ostatnich lat. Jest to dzieło na miarę "Białej wstążki" Michaela Hanekego - mówi serwisowi kultura.polksieradio.pl Jakub Duszyński dyrektor artystyczny Gutek Film.

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 21.

(pg)


Czytaj także

Wygraj bilet na "Rozstanie", jeden z najgłośniejszych filmów tego roku!

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 15:00
- "Rozstanie" to prawdziwe arcydzieło. Daje nam zupełnie inny obraz kina irańskiego - mówi Jakub Duszyński z firmy dystrybuującej film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski "Daas" i irańskie "Rozstanie" w kinach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 08:00
Polski kryminał historyczny "Daas" z Andrzejem Chyrą w obsadzie oraz nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie obraz irański "Rozstanie" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń