X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kilka sztuczek oswajania śmierci

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 14:00
- Śmierć jest niewyobrażalnym, trudnym obrazem w naszej głowie, wywołującym niepokój, na poradzenie sobie z którym poszukujemy sposobów prostych i skutecznych - mówi profesor Wiesław Łukaszewski.
Audio
Kilka sztuczek oswajania śmierci
Foto: źr. Wikimedia Commons/Frank Vincentz/lic. CC

- Trudno sobie wyobrazić ludzki los w sytuacji, gdyby myśl o śmierci była stale obecna w naszej głowie. To jest za bardzo wyczerpujące, w związku z tym robimy wszystko, by te myśli eliminować - wyjaśnia gość Dariusza Bugalskiego.

Prof. Wiesław Łukaszewski w swojej książce "Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią" (wyróżnionej w tym roku nagrodą Teofrasta dla najlepszej książki psychologicznej) pokazuje, jakich strategii i sztuczek używamy, by znaleźć ukojenie. 

- Lęk przed śmiercią nie jest stanem chronicznym, pojawia się zwykle na skutek jakiegoś bodźca i wywołuje w nas niepokój - wyjaśnia psycholog. By sobie z tym niepokojem poradzić, wykazujemy zachowania, które zwykle nie idą w parze z majestatem śmierci. 

Typowe, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jest poszukiwanie bliskości oraz stosowanie hedonistycznych sposobów ukojenia. Według badacza, mamy ogromny repertuar sposobów dostarczania sobie przyjemności, doskonalimy je przez całe życie. Są wśród nich zachowania rozrzutne oraz koncentracja na wyglądzie i własnym ciele. Inne strategie poznasz, słuchając całej audycji "Klub Trójki, 31 października 2011".

Ale jest jedno zjawisko, które stoi w sprzeczności z samym lękiem przed śmiercią. - U niektórych osób wzrasta skłonność do ryzyka, przejawiająca się na przykład w szybkiej jeździe samochodem, uprawianiu ekstremalnych sportów czy zażywaniu narkotyków, ale także ryzykownym seksie - mówił prof. Łukaszewski.

Gdzie się podziała sztuka umierania? Dlaczego konserwatyści bardziej boją się śmierci niż liberałowie i jakie miejsce w całej dyskusji o śmierci zajmują samobójstwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w audycji.

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21. Zapraszamy.

(asz)

Zobacz więcej na temat: Dariusz Bugalski psychologia

Czytaj także

Piszę, by pamiętać, Tato

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 11:53
- Mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie mniej płaczliwie. Kocham – napisała Patrycja na blogu Mój Tata! W ten sposób rozmawia ze zmarłym 2 lata temu ojcem.
rozwiń zwiń