Jak Polacy stworzyli Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 08:39
Andrzej Krakowski (autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood"): Zastanawiałem się, co spowodowało, że spośród 23 mln emigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, tylko ludzie z bardzo wąskiego regionu Europy, stworzyli Hollywood.
Audio
Pola Negri
Pola NegriFoto: Wikimedia Commons

 Gość Trójki mówił o dwóch przyczynach niewiarygodnego sukcesu osób polskiego pochodzenia szczególnie w pierwszym okresie powstawania Hollywood. - Po pierwsze oni byli lepiej wykształceni od większości emigrantów. To nie była jakaś wiedza bardzo głęboka, uniwersytecka, ale większość przybyszów było analfabetami  – tłumaczył autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood".

/

Po drugie, zdaniem Andrzeja Krakowskiego, zaważyło to, że im bardziej były stosowane restrykcyjne prawa pod zaborem rosyjskim, tym bardziej przyszli emigranci uczyli się, jak je obchodzić. - Kombinowali, zawsze znajdywali możliwości tam, gdzie ich nie ma – przekonywał.

Andrzej Krakowski mówił również o tym, jak polski akcent w Hollywood potrafił przeszkadzać. – Billy Wilder miał ogromny sentyment  do Poli Negri. Strasznie ubolewał, że miała tak silny akcent.  Mówił do mnie: "Dlaczego Pola tak źle mówiła po angielsku...".  To był główny powód, dlaczego nie obsadził w "Bulwarze Zachodzącego Słońca" - mówił gość "Klubu Trójki".

Nie wszyscy wiedzą, że potęgę amerykańskiego przemysłu filmowego budowali Polacy, choć z perspektywy Starego Kontynentu powiedzielibyśmy pewnie raczej, że ludzie urodzeni na ziemiach polskich: Samuel Goldwyn (który urodził się w Warszawie jako Szmul Gelbfisz), bracia Warnerowie (z których najstarszy urodził się koło Makowa Mazowieckiego, a najlepiej dziś pamiętany, najmłodszy Jack w Kanadzie, ale znał co najmniej pojedyncze polskie słowa; polskie, nie jidysz), pochodzący z Suchej Beskidzkiej Billy (Samuel) Wilder, tudzież Apolonia Chałupiec – Pola Negri – i wielu innych…

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 21.

(pg)

Czytaj także

Z Lipna na podbój Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 15:22
Do księgarń trafiła biografia jednej z największych postaci w historii kina, a zarazem kochanki Charliego Chaplina i narzeczonej Rudolfa Valentino – Poli Negri.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksapil dał mu sławę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 08:20
Dziś mija 85. rocznica śmierci pierwszego hollywoodzkiego amanta Rudolfa Valentino. Sławę zapewnił mu film "Szejk" w reżyserii George'a Melforda.
rozwiń zwiń