Dobry smak i odpowiedzialność a wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 09:07
- Z wolnością wypowiedzi nierozerwalnie związana jest odpowiedzialność za słowo. Lubimy się skupiać na wolności zapominając, że jej nadużycie narusza ważne sfery życia drugiego człowieka - powiedział w Trójce adwokat Jerzy Naumann.
Audio
Europejski Trybunał Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw CzłowiekaFoto: echr.coe.int

- Wolność słowa jest prawem podstawowym. Zarówno Europejska Konwencja Praw Człowieka, jak i nasza konstytycja reguluje stosunki między państwem a jednostką - wyjaśniła Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W "Klubie Tójki" dodała, że najszerszy zakres ochrony swobody wypowiedzi mają Stany Zjednoczone. W Europie jest możliwość ograniczania swobody wypowiedzi ze względów publicznych (ochrona zdrowia, moralności, pamięci historycznej) bądź ochrony prywatności. 

- Europejska Konwencja Praw Człowieka przewiduje aż 11 aspektów, w których państwo może regulować ustawami wolność słowa. Są wśród nich m. in. bezpieczeństwo państwa, powaga władzy sądowniczej, godność ludzka, zdrowie - wyjaśnił adwokat Jerzy Naumann. W praktyce oznacza to, że europejskie prawo przewiduje możliwość ingerencji w tę wolność.

Gość Jerzego Sosnowskiego podkreślił, że w orzecznictwie brane pod uwagę są nie tylko przepisy prawa. - Samo pojęcie sprawiedliwości zakłada stosowanie zdrowego rozsądku i sumienia, choć nie są to pojęcia definiowalne w kodeksach - zauważył.

W przypadku wypowiedzi, w którym to pojęciu - jak zauważyła Dominika Bychawska - mieszczą się nie tylko słowo ale i różne formy wypowiedzi artystycznej, konieczne jest traktowanie każdego przypadku indywidualnie. O tym, czy coś jest wypowiedzią, do której mamy prawo, czy może jego łamaniem, decydują często okoliczności, czas i kontekst.

Czy dobry smak to przejaw cenzury? Dlaczego ocena tych kwestii jest tak relatywna? W jakich okolicznościach narodziła się idea wolności słowa, jakie zachowania powinna ona chronić, a w jakich przypadkach przywoływanie jej stanowi nadużycie? Wysłuchaj całej audycji "Klub Trójki, 17 listopad 2011", w której na wielu przykładach goście Jerzego Sosnowskiego starali się przybliżyć skomplikowane kwestie związane z wolnością słowa.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

 

Czytaj także

Agora pozywa poetę. Koncern chce przeprosin od Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 05:24
Przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na cel społeczny żąda Agora S.A., wydawca "Gazety Wyborczej", od poety Jarosława Marka Rymkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska skazana za ograniczanie wolności słowa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 16:00
Sprawę w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu wygrał redaktor naczelny „Gazety Kościańskiej”, Jerzy Wizerkaniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sąd naruszył jedno z najbardziej podstawowych praw"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 14:50
Tak uważa grupa dziennikarzy i twórców, którzy podpisali się pod listem otwartym ws. skazania poety Jarosława Marka Rymkiewicza za obrazę "Gazety Wyborczej"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kibic też człowiek i prawa przestrzegać powinien

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 13:00
- Wolność słowa na stadionach nie powinna odbiegać od wolności słowa ogólnie przyjętej, to znaczy, że można krytykować, ale nie wolno wyzywać – twierdzi Ryszard Drewniak "Tygodnik Kibica".
rozwiń zwiń