Matematyka uczy nas poznawania świata

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 13:32
– Matematyka jest podstawą racjonalnego spoglądania na otaczającą nas rzeczywistość – mówił w "Klubie Trójki" prof. Łukasz Turski, popularyzator nauki, fizyk.
Audio
Matematyka uczy nas poznawania świata
Foto: Glow Images

Matematyka ma w Polsce fatalny wizerunek, jako nauka wymagająca i … oderwana od życia. Od 2010 roku jest znowu (po prawie ćwierć wieku przerwy) obowiązkowym przedmiotem maturalnym. Jej powrotowi towarzyszyła kampania społeczna, a zadania na pierwszym egzaminie były, zdaniem wielu obserwatorów, skonstruowane tak, "żeby nikogo nie przestraszyć". Nie milkną jednak narzekania tzw. humanistów, że chce się z nich zrobić tzw. umysły ścisłe, do czego nie mają predyspozycji (i, jak twierdzą, mają prawo ich nie mieć).

Prof. Łukasz Turski, popularyzator nauki, fizyk, uważa podział na humanistów  i umysły ścisłe za absurdalny. – Każdy kawałek nauki ma jeden przedmiot działania i tym przedmiotem jest człowiek. Nauki humanistyczne nie mogłyby istnieć bez innych nauk – mówił w "Klubie Trójki".

Gość Jerzego Sosnowskiego jest przekonany, że nie ma czegoś takiego jak "matematyczna blokada". – Nie ma, poza śladowymi liczbami, dzieci, które są "zablokowane matematycznie". One są po prostu w fatalny sposób uczone. Wszystko sprowadza się do nauczyciela – wyjaśnił.  

Profesor powiedział, że jedną z konsekwencji pogardliwego traktowania nauk podstawowych jest między innymi kryzys gospodarczy. – Ktoś uwierzył, że świstak może zawijać nic w nic i z tego ma powstawać dochód narodowy. Stworzono finansowe systemy quasi-matematyczne, które doprowadziły do krachu – mówił w Trójce.

 

(pg)

Czytaj także

Matematyka maturzyście już nie straszna

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 07:42
Ponad 65 tys. maturzystów napisze w maju dodatkowy egzamin z matematyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2011: egzamin z matematyki. Zobacz arkusze

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 13:46
Zakończył się egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matury 2011: 15 procent maturzystów oblało egzamin

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 11:22
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu maturalnego po egzaminie poprawkowym, przeprowadzonym w sierpniu.
rozwiń zwiń