Zabytki słabo chronione

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 11:53
Wiesław Kaczmarek (prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami): W 2003 przestały obowiązywać plany zagospodarowania przestrzennego, które były podstawowym narzędziem ochrony zabytków.
Audio
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na WaweluFoto: fot. Jakub Hałun/Wikipedia

Obecnie, jak tłumaczy Wiesław Kaczmarek, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wojewódzki konserwator zabytków jest jedynym narzędziem na to, żeby w ostatnim momencie ochronić zagrożony obiekt. Gość "Klubu Trójki" uważa, że taka sytuacja jest czymś nienormalnym.  

Rafał Nadolny, wojewódzki konserwator zabytków w województwie mazowieckim, podkreśla, że wraz z  upadkiem planowania przestrzennego w Polsce skończył się ład przestrzenny i  w tym momencie w ogóle nie szanuje się przestrzeni publicznej. – Jest ona zaśmiecona reklamami, płachtami, szyldami, neonami, budkami – mówi gość Trójki.

Zwraca uwagę na to, że organy architektoniczne sprawdzają tylko zgodność projektu pod kątem przepisów budowlanych. - Może to być naprawdę bardzo brzydki budynek, ale on zgodnie z przepisami prawa budowlanego może powstać, bo spełnia normy – tłumaczy Rafał Nadolny.

Jak wygląda ochrona zabytków i opieka nad zabytkami? Czy prawo skutecznie pozwala ocalić to, co z naszej historii ocalało? Odpowiedź na te pytania w dźwięku "Klub Trójki", 12.12.2011.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

(pg)Zobacz więcej na temat: Wiesław Kaczmarek POLSKA

Czytaj także

Łódź: ogień strawił dach zabytkowej zajezdni

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 14:58
Trwa dogaszanie zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. Dąbrowskiego w Łodzi. Spłonęło ok. 4,5 tys. m. kw. dachu obiektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa taka była (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 09:16
Stolica rozwija się dynamicznie, powstają nowe budynki, niektóre znikają. Czasem niszczone są też zabytki lub rewelacyjne przykłady architektury powojennej. Patrycja Jastrzębska swoim projektem pokazuje, co "Tu było, tu stało".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandal! Zakleili XIX-wieczne freski tapetą

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 18:41
Remont cerkwi pod wezwaniem św. Mariny, jednej z najstarszych świątyń w bułgarskim Płowdiwie, wywołał ostre protesty inteligencji i wiernych.
rozwiń zwiń