Najważniejsze było dla niego słowo

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 12:00
– W większości jego dramatów to słowo, komunikacja międzyludzka odgrywa najważniejszą rolę i zaburzenie tej komunikacji zaczyna sztukę bądź jest jej elementem wiodącym - mówił o twórczości Vaclava Havla dr Robert Kulmiński, slawista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Najważniejsze było dla niego słowo
Foto: (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Vaclav Havel na początku lat 60. zaczął pisać dramaty, które Jerzy Sosnowski, gospodarz "Klubu Trójki" przyrównywał do tych pisanych przez Sławomira Mrożka. – On zresztą bardzo cenił Mrożka – stwierdził Zbigniew Janas, działacz Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, przyjaciel zmarłego.

 Z tym porównaniem zgodził też się dr Robert Kulmiński, slawista z Uniwersytetu Warszawskiego, który podkreślił, że prezydent Czech był nie tylko dramaturgiem, ale też poetą, stworzył dwa tomiki wierszy. Gość Trójki określił jego poezję jako lingwistyczną, której strona graficzna jest bardzo ważna. –  Na przykład w wierszu "Trudność" tylko ostatni wers jest widoczny, poprzednie są zamazane – mówił dr Robert Kulmiński.

Zdaniem dr Kulmińskiego najważniejszym elementem twórczości Vaclava Havla jest słowo. – W większości jego dramatów to słowo, komunikacja międzyludzka odgrywa najważniejszą rolę i zaburzenie tej komunikacji zaczyna sztukę bądź jest jej elementem wiodącym. U Mrożka zresztą też słowo i granie tym słowem, manipulowanie nim jest bardzo ważnym elementem – tłumaczył slawista.

Zbigniew Janas wspominał, że gdy Havel przyjechał do Polski z pierwszą wizytą jako prezydent w Teatrze Powszechnym była akurat wystawiana "Audiencja" autorstwa czeskiego przywódcy. – Pamiętam, jak Vaszek prosił mnie, żebyśmy pojechali do teatru, było to dla niego bardzo ważne. Mimo że było bardzo mało czasu, to pojechaliśmy. Vaszek wskoczył na scenę na której stało piwo w kuflach, bo akcja rozgrywała się w browarze i wypił je. Jakby odegrał kawałek tej sztuki. To pokazuje jak ten teatr był dla niego niesłychanie ważny – mówił Zbigniew Janas.

Więcej o tej niezwykłej, wielowymiarowej postaci w dźwięku "Klub Trójki" 20.12.2011.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 21.00.

(pg)Czytaj także

Bogdan Borusewicz, Józef Pinior, Zbigniew Janas o Vaclavie Havlu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 21:00
Złota niedziela w Czechach zmieniła się w czarną i smutną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi oddają hołd Havlovi. Setki ludzi, tysiące kwiatów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 12:42
Trumna ze zwłokami byłego czeskiego prezydenta jest wystawiona w byłym kościele św. Anny w Pradze, w którym swoją siedzibę ma prowadzona przez byłego prezydenta fundacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Havel, niedoceniony dramaturg

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 09:00
- Mój powrót do teatru nie był łatwy - mówił - To nie powszechna sytuacja, by ktoś był związany z teatrem, został prezydentem i potem wrócił.
rozwiń zwiń