Elliot Aronson - mistrz korzystania z przypadków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elliot Aronson - mistrz korzystania z przypadków
Elliot AronsonFoto: Fot.: Wikimmedia Commons, lic. CC, Vera Aronson

- Mistrzostwo nie polega na tym, by dostać dobre karty i uzyskiwać dzięki nim dobre wyniki, ale żeby uzyskać maksymalny wynik przy kartach, które dał nam los - to dewiza niezwykłego psychologa.

Posłuchaj

"Klub Trójki", 10 stycznia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

- Aronson to naukowiec, który żyje według tego, co naucza. To nie jest zbyt częste.
Jego autobiografia "Przypadek to nie wszystko" to przykład mądrego korzystania z przypadków - mówi w Trójce profesor Grażyna Wieczorkowska-Wierzbińska, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, która wspólnie z amerykańskim psychologiem społecznym napisała książkę "Kontrola naszych myśli i uczuć".

Znamienny dla życia i przyszłości młodego Elliota był moment, gdy umierający na raka starszy brat kieruje do niego słowa: "Nigdy, przenigdy nie narzekaj na karty, jakie dostałeś. (...) Byle idiota potrafi wygrać, gdy ma w ręku fula. Cała sztuka polega w pokerze na tym, by grać jak najlepiej kartami, które dostałeś. Jeśli rozegrasz partię właściwie, możesz wygrać nie mając nic".

- To jest świetna metafora i wszyscy powinni o tym pamiętać, że mistrzostwo nie polega na tym, by dostać dobre karty i uzyskiwać dzięki nim dobre wyniki, ale żeby uzyskać maksymalny wynik przy kartach, które dał nam los. Niektóre dostajemy przy urodzeniu, kolejne są rozdawane lub sami dobieramy w ciągu całego życia - potwierdza prof. Wieczorkowska-Wierzbińska.

Gdy zmarł jego brat Aronson zdał sobie sprawę, że nie należy czegoś odkładać na jutro, ponieważ nie wiemy, ile dni mamy przed sobą, należy więc wykorzystać to, co mamy, korzystać z szans, które przynosi życie.

Swoją życiową pasję - psychologię społeczną - Aronson widzi nie tylko jako dziedzinę badań naukowych, ale jako środek zmiany społecznej. Naukowiec od początku uważa, że wiedzę psychologiczną należy stosować w praktyce. - Wiedza psychologiczna zastosowana w praktyce mówi, że nie należy gadać, ale zmieniać sytuacje tak, by skłaniać do zmiany zachowań, a zmiana zachowań prowadzi do zmiany postrzegania - podkreśla gość Dariusza Bugalskiego.

Dlatego też pomysłowe eksperymenty, dzięki którym Aronson stał się sławny, znajdują bardzo praktyczne zastosowanie w edukacji, wychowaniu dzieci, a nawet ... odchudzaniu.

Więcej opowieści prof. Grażyny Wieczorkowskiej-Wierzbińskiej o niezwykle ciekawych badaniach Elliota Aronsona, teorii dysonansu poznawczego oraz drodze do wolności poznasz słuchając całego "Klubu Trójki". 

(asz)

Polecane