W abp Życińskim znalazłam zrozumienie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 12:40
- Wspaniałe jest dla mnie jak ks. arcybiskup wszedł w dialog ze współczesnym światem, że go nie odrzucał, nie uciekał, że z nim rozmawiał. A nawet przywołując najtwardsze zasady Kościoła nikogo nie potępiał. To jest niezwykłe - opowiadała w Trójce autorka wywiadu-rzeki z metropolitą lubelskim.
Audio
W abp Życińskim znalazłam zrozumienie
Foto: fot. Sławek/Wikimedia Commons/CC

- Początkowo miał to być materiał do gazety, ale po kilku miesiącach okazało się, że przyjeżdżam do księdza arcybiskupa tak często i rozmawiam tak długo, on ma dla mnie tyle czasu, iż uznałam, że może warto to poskładać w książkę. A potem okazało się, że nie dane mi było tego dokończyć - opowiadała w Trójce dziennikarka "Gazety wyborczej" Aleksandra Klich. Metropolita lubelski zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 roku, a rozmowy ukazały się w książce "Świat musi mieć sens. Przerwana rozmowa Józefa Życińskiego i Aleksandry Klich".

W rozmowie z Jerzym Sosnowskim podkreśliła, że jako katoliczka szuka w Kościele zrozumienia i zarówno ona, jak i czytelnicy czy znajomi znaleźli je właśnie w arcybiskupie Życińskim. - Znalazłam w nim Kościół bardzo wierny Ewangelii - podkreśliła.

Marek Horodniczy, redaktor naczelny czasopisma "44. Magazyn apokaliptyczny", dodał, że abp Życiński z dialogu uczynił jeden ze swoich fundamentalnych sposobów działania i komunikowania się ze światem. - W ostatnich latach mi tego brakowało, zaczął mówić w tonie niepozwalającym na sprzeciw. Mam poczucie, że w późniejszych latach swojego życia uprawiając swoją publicystykę i pojawiając się w tytułach, w których wcześniej by się nie pojawił, mówił rzeczy, których wcześniej by nie powiedział - wyjaśnił.

/

 

Publicysta w "Klubie Trójki" podał szerego przykładów na - jego zdaniem - zmianę poglądów kapłana. - Sądzę, że on zaczął rozumieć, że rzeczywistość nie jest czarno-biała, ale szara - odparła Klich.

Z jakimi środowiskami abp Józef Życiński był skonfliktowany, co sądził o kapłaństwie kobiet, kim był dla niego Jan Paweł II? Zapraszamy do wysłuchania całej bardzo ciekawej dyskusji w "Klubie Trójki - 8 marca 2012" oraz [przeczytania książki.


Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

"Będziemy wspominać arcybiskupa Józefa Życińskiego jako ojca"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 10:37
W seminarium duchownym w Lublinie trwają modlitwy przy trumnie metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. Uroczystości mają zamknięty charakter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich słowa i dokonania są dla nas wzorem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 12:00
- Dziś wspominamy osoby znane, ale też bliskich i osoby dla nas ważne. Pamięć o kim Państwo chcieliby zachować? - zapytał słuchaczy Kuba Strzyczkowski. I rozdzwoniły się telefony.
rozwiń zwiń